ПРЕKВАЛИФИKАЦИЈЕ ЗА ИТ ЗА ЗАПОСЛЕНЕ И НЕЗАПОСЛЕНЕ
Нови онлајн програм

Обукама се врши специфично оспособљавање полазника заинтересованих за запошљавање или самозапошљавање у секторима који се базирају на примени Информационих технологија.
Овај програм је покренут на предлог Савета за иновационо предузетништво и информационе технологије.
Захваљујући позитивним резултатима претходних фаза програма Преквалификације за ИТ, као и континуираног раста ИKТ сектора у Србији, одлучено је да се овај Програм настави и да се кроз њега обезбеди нови циклус обука.
Програм ће се ове године одржати онлајн.

Сазнај више

Вести

  • 24. август 2022.

Завршена је прозивка кандидата

Јуче, 23.08.2022.године преко Teams платформе завршена је прозивка кандидата за упис на преквалификацију за оба програма (PHP и Јава).
На оба програма попуњене су квоте, па више нема слободних места.
Свим кандидатима који су се уписали на програм преквалификације честитамо, а осталим кандидатима желимо мало више среће у можда неком наредном циклусу преквалификације.
Свим кандидатима хвала на професионалном односу који су имали током комплетног цикуса селекције.

  • 22. август 2022.

Коначна ранг листа кандидата за програм преквалификације

Коначну ранг листу кандидата за програм преквалификације за програмски језик PHP можете преузети на следећем линку. Линк за преузимање коначне ранг листе за PHP.
Број кандидата који ће бити уписан на програм преквалификације за програмски језик PHP је 20.
Кандидати од редног броја 1 до редног броја 25 потребно је да сутра (23.08.) у 18:00 приступе састанку ради уписа. Линк за састанак кандидатима ће бити послат до краја дана.
Важно: Уколико кандидат не приступи састанку сматраћемо да је одустао од преквалификације!!!.


Коначну ранг листу кандидата за програм преквалификације за програмски језик Јава можете преузети на следећем линку. Линк за преузимање коначне ранг листе за Јаву.

Број кандидата који ће бити уписан на програм преквалификације за програмски језик Јава је 40.
Кандидати од редног броја 1 до редног броја 50 потребно је да сутра (23.08.) у 18:30 приступе састанку ради уписа. Линк за састанак кандидатима ће бити послат до краја дана.
Важно: Уколико кандидат не приступи састанку сматраћемо да је одустао од преквалификације!!!.


У случају да сутра након прозивке остане слободних места (на неком од програма преквалификације), након прозивке биће постављена информација на сајту о преосталом броју места и додатном термину прозивке која ће бити одржана у среду у 18:00 када ће бити позивани кандидати по редоследу са ранг листе до попуњавања свих места.

Усвојена је примедба кандидата Стефана Пејановића да је погрешно рангиран на листи за програмски језик Јава, а не за програмски језик PHP. Ова грешка је исправљена у коначном документу.

  • 21. август 2022.

Прелиминарна ранг листа кандидата за програм преквалификације

Прелиминарну ранг листу кандидата за програм преквалификације за програмски језик PHP можете преузети на следећем линку. Линк за преузимање прелиминарне ранг листе за PHP.
Број кандидата који ће бити уписан на програм преквалификације за програмски језик PHP је 20.

Ранг листу кандидата за програм преквалификације за програмски језик Јава можете преузети на следећем линку. Линк за преузимање прелиминарне ранг листе за Јаву.

Број кандидата који ће бити уписан на програм преквалификације за програмски језик Јава је 40.
У случају да више кандидата имају исти број поена, а остало је само једно место, сви кандидати који имају исти број поена као и последњи уписани кандидата уколико желе биће уписани на програм преквалификације.
Упис кандидата ће се вршити прозивком кандидата са коначне ранг листе све док се не попуне места. Уколико се кандидат не појави на прозивци сматраћемо да је одустао од програма преквалификације на ФОН-у.

Жалбе на ранг листу кандидата, кандидати могу поднети ел.путема на еламил адресу info@obuka.fon.bg.ac.rs најкасније до 22.08.2022.године (понедељак) до 12:00 часова.
Коначна ранг листа кандидата биће објављена 22.08.2022.године (понедељак) до 20:00 часова.
Прозивка и упис кандидата биће одржан 23.08.2022. године (уторка) са почетком од 18:00 часова. Кандидати ће добити линк на емаил за приступ састанку.
Потписивање уговора биће реализовано у периоду од 24.08.-26.08.2022.године.

  • 18. август 2022.

Додатни термин (19.08.2022.године, петак) за кандидате који су пријавили Јаву или PHP као трећу жељу и кандидате који су се јавили да нису могли да узму учешће у дефинисаном термину за интервју


Кандидати који су пријавили програмски језик Јаву или PHP као трећу жељу, а остварили су више од 89.99 бодова биће позвани на интервју који се одржава сутра (петак, 19.08.2022.године).
Распоред интервјуа за петак са сатницом можете преузети на следећем линку. Линк за преузимање.
Кандидати ће до 21:00 добити линк за састанак.
Уколико кандидати састанку приступају преко линка, приступ састанку ће им бити омогућен када неко од испитивача одобри улазак на састанак.
До тада ће бити у "чекаоници" (мораће да сачекају одобрење за улазак на састанак).


Кандидати који су пропустили свој термин за интервју биће позвани поново на интервју, такође у петак (сутра, 19.08.2022.године).
Тачно време и линк за приступ састанку биће прослеђени кандидатима на емаил до 21:00, након завршетка данашњих интервјуа.

  • 15. август 2022.

Распоред термина за интервју са кандидатима

Интервју са кандидатима ће се одржати 16.08 (уторак, први дан), 17.08 (среда, други дан) и 18.08 (четвртак, трећи дан).
Распоред интервјуа са тачном сатницом можете преузети овде овде.

Препорука кандидатима је да за интервју користе рачунар, а не мобилни телефон.
За сваки термин интервјуа биће креиран посебан састанак на приватном каналу.
Кандидати приступају интервју искључиво након позива кога шаље један од три испитивача путем MS Teams-a.

  • 15. август 2022.

Резултати данас одржаног теста

Скор (резултат) данас одржаног теста можете преузети овде.

Распоред за интервју можете преузети овде.
На интервју за две групу које ће слушати ПЈ Јаву позвани су кандидати који су пријавили Jаву као прву жељу и остварили резултат на тесту >=80 и који су пријавили Jаву као другу жељу и остварили резултат на тесту >=90.
На интервју за групу која ће слушати ПЈ PHP позвани су кандидати који су пријавили PHP као прву жељу и остварили резултат на тесту >=70 и који су пријавили PHP као другу жељу и остварили резултат на тесту >=90.

Упутство за пријаву на MS Teams и приступ интервју можете преузети овде.
MS Teams група и канал за састанак биће доступни око 20:00 часова (на емаил ће те добити позив да се прикључите).
Тест састанак ће бити креиран на MS Teams-u вечерас у 21:00. Може приступити састанку уколико имате неких питања. У случају да постоји проблем можете контактирати Душана Савића на телефон: 069 8893 152.

  • 11. август 2022.

Важни датуми: Нови циклус ИТ преквалификације

  • Селекциони тест биће одржан 15.08.2022.године са почетком у 9:00 часова преко Moodle платформе.
    Класификациони тест траје 30минута. Канидати могу раније завршити тест.
    Кандидати ће приступне параметре добити на емаил до краја недеље.
    Обавезно проверити приступне параметре пре понедељка и у случају да постоји проблем приликом пријаве на Moodle платформу обавезно нас контактирајте на info@obuka.fon.bg.ac.rs.
  • Списак кандидата који се позивају на интервју биће објављен на сајту 15.08.2022.године (понедељак) најкасније до 20:00 часова.
  • Класификациони интервјуи са кандидатима по групама биће одржани у периоду од 16.08. - 19.08.(уторка-петак) од 9:00 - 19:00 према распореду који ће бити објављен на сајту.
    Интервју ће бити организован преко MS Teams платформе.
  • Прелиминарна ранг листа кандидата биће објављена на сајту 20.08.2022.(субота) најкасније до 20:00 часова.
  • Жалбе на ранг листу кандидата, кандидати могу поднети ел.путема на еламил адресу info@obuka.fon.bg.ac.rs најкасније до 22.08.2022.године (понедељак) до 12:00 часова.
  • Коначна ранг листа кандидата биће објављена 22.08.2022.године (понедељак) до 20:00 часова.
  • Прозивка и упис кандидата биће одржан 23.08.2022. године (уторка) са почетком од 18:00 часова.
  • Потписивање уговора биће реализовано у периоду од 24.08.-26.08.2022.године.
  • Почетак обуке за једну групу за PHP и једну групу за Јаву почиње 29.08.2022.године, док друга група за Јаву креће са обуком 4 недеље касније.

  • 27. јул 2022.

Обавештење за кандидате за нови циклус ИТ преквалификације

Ускоро почињу нови курсеви ИТ преквалификације. У оквиру овог циклуса преквалификације наставници и сарадници са Факултета организационих наука ће учествовати у реализацији два програма: Јава (2 групе) и PHP (1 група).
На овом сајту ће се налазити све информације битне за кандидате који се одлуче да похађају ИТ обуке које изводе наставници и сарадници са ФОН-а у сарадњи са партнерима (ИТ компанијама).

  • 22. јул 2019.

Преквалификација у ИТ сектору – Дигитална трансформција за развој

img_20190715_195204

На Факултету организационих наука завршен је главни део програма обука за јуниор програмере у Јава, Јава wеб и .Нет технологији у склопу пројекта Преквалификација у ИТ сектору – Дигитална трансформација за развој – подржан од стране Владе РС и Програма Уједињених нација у Србији (УНДП).

Свих 60 уписаних полазника је успешно одслушало 250 часова редовне обуке о чему су им уручени сертификати, по моделу Факултета. По завршетку и успешном полагању завршног теста, биће им уручени и сертификати, по моделу Факултета, о оспособљености за јуниор програмера.

Током предавања полазници обука су учествовали и у додатним активностима, консултацијама, радионицама и гостујућим предавањима експерата из праксе. У сарадњи са компанијом PlusplusNT одржано је гостујуће предавање на тему Основе Git-a, као и Тестирање софтвера са представницима компаније Endava. У оквиру радиониоце за наступ пред новим послодавцем, полазници су са наставним особљем ФОН-а припремили радне биографије, достављених компанијама у којима ће обављати стручну праксу. У току су предавања и радионице са наставним особљем ФОН-а у домену савладавања Меких вештина у функцији пословне адаптације.

img_20190715_194448

Од септембра предавачи са ФОН-а ће наставити са радионицама, допунским предавањима, додатним вежбама за полагање завршног теста и израдом завршних пројеката у циљу заокруживања знања за оспособљавање полазника за обављање послова на позицији јуниор програмера у Јава, Јава wеб или .Нет технологији.

img_20190715_193742

  • 22. јул 2019.

Почетак пракси за полазнике ИТ обука

img_20190715_171815-collage

Поводом званичног почетка програма пракси, 15.07.2019. на Факултету је одржана Презентација и упис пракси за полазнике обука на ФОН-у, који су се, у формату интерног сајма пракси, упознали са представницима компанија, информисали о програму пракси и определили за обављање праксе у једној од 12 партнерских компанија.

Праксу за свих 60 учесника обука на ФОН-у, омогућиле су следеће компаније: ALGOTECH D.O.O. BEOGRAD, ENDAVA D.O.O BEOGRAD, LEVI9 GLOBAL SOURCING BALKAN D.O.O, LOGIT D.O.O BEOGRAD, MERA SOFTWARE SERVICES D.O.O, MSG GLOBAL SOLUTIONS, NEW FRONTIER INNOVA D.O.O, PLUSPLUS NT D.O.O, SAGA D.O.O. BEOGRAD, SRC SISTEMSKE INTEGRACIJE D.O.O, STADA IT SOLUTIONS, DEX D.O.O. Праксе у трајању од 120 сати, ће се реализовати у периоду од јула до децембра 2019. године.

  • 02. фебруар 2019.

Обавештење за полазнике обука

Настава у оквиру Java Web обуке почиње 04.02.2019. године, а Java i .NET обуке почињу 05.02.2019. од 18 часова, у рачунским салама 005 и 006.

  • 02. фебруар 2019.

Уписани кандидати

детаљније

  • 01. фебруар 2019.

Коначна ранг листа

детаљније

УПИС КАНДИДАТА ПО КОНАЧНОЈ РАНГ ЛИСТИ ВРШИЋЕ СЕ У СУБОТУ 02.02.2019. СА ПОЧЕТКОМ У 09.00 ЧАСОВА У ИСТРАЖИВАЧКО РАЗВОЈНОМ ЦЕНТРУ (ИРЦ)

Важна напомена за упис кандидата

Присуство на упису је ОБАВЕЗНО! У случају да кандидат није у могућности да лично присуствује упису, када се врши прозивка кандидата и потписивање Уговора између Факултета и кандидата, потребно је обезбедити долазак лица које ће доћи у име кандидата са овлашћењем.

Недолазак кандидата, односно лица са овлашћењем у његово име, ће се третирати као да је кандидат ОДУСТАО од уписа на обуку. Уколико се кандидат НЕ ПОЈАВИ или не обезбеди присуство друге особе са овлашћењем, прозива се следећи кандидат са ранг листе ради попуне места.

Кандидат, односно лице са овлашћењем, мора поседовати идентификациони документ са сликом (личну карту или пасош).

Посебна напомена: На упис кандидата позива се 60 кандидата по основу оствареног ранга. На упис кандидата позивају се и кандидати који су на ранг листи од 60. до 70. места, у случају недоласка или одустајања неког од претходно рангираних 60 кандидата.

Инструкција за плаћање обавезујућег износа од 100 €

Плаћање се врши у динарској противвредности по средњем курсу НБС на дан плаћања.

Уплата се врши на текући динарски рачун Факултета организационих наука, Јове Илића 154, 11000 Београд

Број рачуна: 840-1344666-69, отворен код банке Министарство финансија , Управа за трезор, Филијала Вождовац

Позив на број 36026

ПИБ 100383934

Матични број 07004044

Сврха уплате – Уплата уговореног износа, од стране полазника, за похађање обуке у оквиру Пројекта за преквалификације у ИТ сектору - "Србија на дохват руке - дигитализација за развој," који организује и спроводи Канцеларија за ИТ и електронску управу и Програм Уједињених нација за развој у Србији (УНДП) а реализује Факултет организационих наука.

  • 01. фебруар 2019.

Прелиминарни резултати интервјуа

детаљније

УВИД У РЕЗУЛТАТЕ ИНТЕРВЈУА ОДРЖАЋЕ СЕ 01.02.2019. У ТЕРМИНУ ОД 18.00 ЧАСОВА ДО 19.30 ЧАСОВА. СВЕ ПРИМЕДБЕ И СУГЕСТИЈЕ СЕ МОГУ РАЗМОТРИТИ САМО ЛИЧНО, ДОЛАСКОМ НА УВИД У ДАТОМ ТЕРМИНУ.

  • 27. јануар 2019.

Распоред интервјуа

детаљније

Важно обавештење

Моле се кандидати да у предвиђеном термину за интервју дођу у салу ИРЦ-а , ради евиденције доласка на интервју, као и исказивања "листе жеља" за обуке на ФОН - у.

Факултет организационих наука је припремио програм и методологију спровођења за три обуке:

  • Обука за .Net програмирање (програмски језик C#) – 1 група;
  • Обука за Java програмирање – 1 група;
  • Обука за Java Web програмирање – 1 група;

За сваку понуђену обуку планирана је по једна група са по двадесет полазника.

Листа жеља је коначна.

Упис кандидата вршиће се на основу оствареног ранга и исказане "листе жеља“ обука, до попуне места.

  • 25. јануар 2019.

Kоначни резултати писменог теста - Листа кандидата који су се квалификовали за други круг селекције

детаљније

  • 24. јануар 2019.

Прелиминарни резултати писменог теста

детаљније

  • 21. јануар 2019.

Инфо дан - 22.01.2019.

За 185 најбоље рангираних кандидата који су исказали интересовање за похађање обука на Факултету организационих наука, у оквиру националног програма Преквалификација у ИТ „Србија на дохват руке – Дигитализација за развој, под покровитељством Владе РС и УНДП, организује се ИНФО ДАН у уторак 22.01.2019. са почетком од 18.00 часова у сали амфитеатра 015, на Факултету организационих наука, Јове Илића 154, 11 000 Београд.

ИНФО ДАН је инструктивно - информативног карактера са циљем упознавања кандидата са активностима пре и током обуке, односно се процесом селекције, уписом селектованих кандидата на обуку, програмом рада током обуке и обавезама свих учесника обука.

На Факултету организационих наука планирани почетак обука је 04.02.2019. године.

Временски распоред активности

О пројекту

Обукама се врши специфично оспособљавање полазника заинтересованих за запошљавање или самозапошљавање у секторима који се базирају на примени Информационих технологија. Предложеним обукама указује се посебна прилика кандидатима који на овај начин, променом или унапређењем квалификација настоје да гравитирају у ИТ сектор, чиме се увећава број стручњака не само доступних тржишту већ и оних који самостално могу покренути бизнисе, те утицати на економију локалне заједнице и отварање нових радних места, али и доприносити процесу дигитализације, полазећи првенствено од унапређења својих индивидуалних знања и стављања у функцију дигиталних радних места. Очекиван резултат предложених активности у пројекту, кроз наставу, практичне вежбе, стручну праксу и похађање радионица којима се додатно развијају персоналне вештине, потребних на сваком радном месту, представља обучене кандидате спремне да аплицирају са исходом запошљавања на отвореним конкурсима позиција јуниор програмера, као и могућности самозапошљавања.

Пројектом је предвиђен низ активности којима се заокружује процес неформалног образовања одабраних полазника и обезбеђују предуслови за припремање полазника за остварење у новој професији.

Проблеми који се решавају реализацијом пројекта се односе на:

  • личну идентификацију полазника са професијом за коју се преквалификује;
  • идентификацију личних потенцијала и спремности за залагање током учења;
  • изградњу односа према начинима размишљања и решавању проблема;
  • оспособљавање за континуирано учење кроз добро стечено базично знање и дату ширину знања;
  • самостално савладавање и праћење трендова у применама предметних технологија као и нових технологија за која искажу интересовање;
  • стицање стручних знања као полазне основе за обављање праксе и за прво запошљавање.

Пројектне активности:

  • Процес селекције кандидата и упис кандидата;
  • Реализација онлине обука за PHP и Јаву;
  • Рад са екстерним експертима струке на решавању реалних пројектних задатака;
  • Тестирање напретка полазника по завршетку предметних области;
  • Консултације са предавачима;
  • Финални тест за стицање сертификата јуниор програмера;
  • Додатне радионице у укупном трајању од 40+ часова за развој специфичних знања за покретање сопственог бизниса и самозапошљавање, унапређење меких вештина адаптације у пословном окружењу, гостујућих предавања доменских експерата из компанија ради сагледавања реалних потреба и могућност запошљавања на јуниорским позицијама;
  • Обављање праксе у трајању од 120 часова у приватној ИТ компанији и издавање потврде о пракси;
  • Издавање потврда о одслушаној обуци, издавање сертификата јуниор програмера по моделу факултета;
  • Континуирана подршка тима за људске ресурсе;
  • Додатно праћење напретка полазника након завршетка обука и пракси у трајању од три месеца.

У процесу селекције се очекује одабир талентованих кандидата, са израженим личним потенцијалом за савладавање специфичности програмерског учења, мотивисаних за похађање обуке и истрајност током обуке, као и за даље самосталне иницијативе.

Програм обука и начин реализације је конципиран тако да полазници савладавају основне али и довољно широке концепте знања за рад са PHP-ом и Јавом, уз вредност да кандидати могу стечено знање користити за учење и примену других технологија. Редовним праћењем напретка кандидата током обуке (кроз тестове, израду домаћих задатака, трибина, радионица и израде пројектних задатака) прилагођаваће се динамика рада како би сви кандидати успешно пратили наставу. Редовне консултације са предавачима, рад са екстерним експертима током планираних термина обуке, обезбеђују подршку кандидатима у разјашњењу свих нејасноћа у раду и усмеравају полазнике током учења.

Чланови тима за људске ресурсе су на располагању кандидатима у циљу подршке, у решавању кризних ситуација услед губљења мотивације или самопоуздања, преиспитивања сврхе и истрајности.

Током обука ће се спроводити интерно тестирање по завршетку одговарајућих целина градива, ради континуираног праћења напретка полазника, прилагођавања приступа и динамике рада у наставку процеса учења, као и завршно тестирање.

Сертификацијом полазника се обезбеђује потврда препознатљива на тржишту рада, којом се доказује учешће полазника у неформалном процесу образовања за обављање јуниорских програмерских позиција. У том смислу, сходно оствареним резултатима факултет издаје 2 врсте сертификата:

  • Потврду о одслушаној обуци по моделу Факултета организационих наука – по завршетку обуке полазницима који нису одустали од обуке и немају више од 20% оправданих изостанака;
  • Јуниор PHP програмер, Јуниор Јава програмер по моделу Факултета организационих наука – по завршетку обуке полазницима који нису одустали од обуке, немају више од 20% оправданих изостанака, а успешно су положили завршни тест.

Предвиђена пракса у ИТ компанијама наставак је утврђивања и примене стечених знања, али и инструмент додатног самосталног учења.

Додатне радионице, гостујућа предавања, рад са експертима током обуке, доступност предавача и тима за људске ресурсе, представљају начин да се током целог циклуса обезбеди висок ниво мотивације, подршке у усвајању знања, адаптација на ново окружење у којем полазници уче, адаптација на ново окружење компанија у којима ће обављати праксу и стицања знања потребних да себе препознају као запошљиве или самозапошљиве ресурсе, спремне на иницијативу и самостално учење.

Очекивани исход обуке се првенствено односи на то да се полазници препознају у занимању за која се обучавају, прихвате и заволе посао програмера и изграде позитиван однос ка неопходности континуираног учења ради даљег каријерног развоја. Очекује се да полазници прихвате нове изазове у савладавању специфичних знања, да прихвате промене у начину размишљања, стекну основна знања и ширину која их чине способним да се надаље самостално усавршавају. Обука је постављена тако да полазници стекну базична знања. На тај начин да су оспособљени да разумеју суштину програмирања као концептуалне основе за савладавање рада и програмирања у било ком програмском језику. Полазници су оспособљени да самостално усвајају нове концепте и технологије које су доступне на тржишту. Обука за рад у предложеним технологијама чини полазнике усмерене на неке од тренутно најдоминантнијих и тражених радних позиција.

Обуке

Факултет организационих наука је припремио програм и методологију спровођења за две обуке:

  1. Обука за PHP програмирање – 1 група;
  2. Обука за Јава програмирање – 2 групе;

Обуке су конципиране тако да обухватају:

  • Теоријска предавања;
  • Практичне вежбе;
  • Израду домаћих задатака;
  • Пројектни задатак у сарадњи са експертом из праксе;
  • Консултације са предавачима и експертима из праксе;
  • Периодично тестирање по завршетку предметних области;
  • Завршно тестирање за стицање сертификата јуниор програмера;
  • Додатне радионице у укупном трајању од 40 часова за развој специфичних знања за покретања сопственог бизниса и самозапошљавања, унапређења меких вештина адаптације у пословном окружењу;
  • Обављање праксе у трајању од 120 часова у ИТ компанијама;
  • Додатно праћење напретка полазника након завршетка обука и пракси.

Целокупна обука и све активности током обуке (предавања, вежбе, практични пројектни задаци са доменским експертима, додатна предавања и радионице, тестирања) ће се изводити онлине.

Обуке ће се вршити радним данима од 18:00 часова, а суботом од 10:00 часова. Дневна динамика извођења обуке је 3 часа (по 45 минута) са паузом од 30 минута.
За сваки курс биће дефинисани тачни термини одржавања предавања.


Обука за PHP програмирање (програмски језик PHP)

Сврха и циљ обуке. Полазници ће стећи знања о осоновама веб апликација, објектно-оријентисаном програмирању, основама програмског језика PHP, развоју веб апликација у PHP-у, као и основним концептима у раду са базама података у PHP-у. Стицањем наведених знања полазници ће се оспособити да могу да конкуришу за позиције Јуниор PHP програмера.

Знања, вештине, способности и компетенције. Након одслушане обуке полазници ће имати знања о основним правилима (принципима) пројектовања, имплементације и документовања програма, која су прихваћена у већини метода и техника програмирања у свим областима примене рачунара, затим способности развоја PHP веб апликација и разумевање концепата релационог модела и релационе базе података, као и неопходна знања за рад са базом података из PHP апликација.

Предавања и вежбе ће се изводити у следећим терминима:

  • радним даном од 18:00 до 20:45 и
  • суботом од 10:00 до 12:45.

Садржај обуке
Модул Број часова
#1 Основе веб програмирања 39
#2 Основе програмирања у PHP-у 42
#3 Објектно-орјентисано програмирање у PHP-у 30
#4 Рад са базама података у PHP-у 27
#5 Напредно програмирање у PHP-у 51
#6 PHP оквири (frameworks) 39
#7 Израда сопствене апликације 22
Укупно часова 250

Обука за Јава програмирање (програмски језик Јава)

Сврха и циљ обуке. Полазници ће стећи знања о принципима програмирања, објектно-оријентисаном програмирању, основама програмског језика Јава, основним концептима софтверских патерна, као и основним концептима у раду са базама података. Стицањем наведених знања полазници ће се оспособити да могу да конкуришу за позиције Јуниор Јава програмера.

Знања, вештине, способности и компетенције које ће полазници стећи:

  • самосталан и тимски рад на развоју, администрирању и одржавању софтвера који је заснован на Јава технологијама;
  • анализа корисничких захтева у различитим апликативним доменима и моделирање софтвера који те захтеве треба да подржи;
  • коришћење савремених софтверских окружења и алата за пројектовање, имплементацију и тестирање, софтверских система који су реализовани Јава технологијама;
  • утврђивање и обезбеђивање квалитета софтвера коришћењем актуелних оквира за ту намену, као и компатибилних оквира у развоју софтвера;
  • рад у мултидисциплинарним тимовима на развоју софтверских система реализованих Јава технологијама.
  • обављање сложених програмерских задатака;

Предавања и вежбе ће се изводити у следећим терминима:

  • Радним данима 18:00 до 20:45 и
  • субота од 10:00 до 12:45.

Садржај обуке
Модул Број часова
#1 Основе програмирања - Јава 40
#2 Основе објектног програмирања - Јава 60
#3 Напредне Јава технологије 40
#4 Развој база података 36
#5 Софтверски патерни - Јава 36
#6 Развој софтвера коришћењем Јава технологија 38
#7 Израда сопственог софтверског система -
Укупно часова 250

Сертификација полазника

По завршетку обуке, уколико успешно изврши све обавезе предвиђене планом и програмом обуке полазнику се издаје потврда и сертификат по моделу Факултета организационих наука.

Сертификацијом полазника се обезбеђује потврда препознатљива на тржишту рада, којом се доказује учешће полазника у неформалном процесу образовања за обављање јуниорских програмерских позиција. У том смислу, сходно оствареним резултатима факултет издаје 2 врсте сертификата:

  • Потврду о одслушаној обуци по моделу Факултета организационих наука – по завршетку обуке полазницима који нису одустали од обуке и немају више од 20% оправданих изостанака;
  • Јуниор PHP програмер, Јуниор Јава програмер по моделу Факултета организационих наука – по завршетку обуке полазницима који нису одустали од обуке, немају више од 20% оправданих изостанака, а успешно су положили завршни тест.

Предвиђена пракса у ИТ компанијама наставак је утврђивања и примене стечених знања. Потврду о обављеној стручној пракси издаје партнерска компанија

Менторски рад и каријерно вођење и саветовање

Менторски рад и каријерно вођење саставни је садржај Методологије за максималну подршку запошљивости полазника обуке и обухвата следеће активности у укупном фонду од 40+ часова:

  • Рад са доменским експертима током процеса обуке;
  • Радионица "Меке вештине у функцији пословне адаптације"
  • Радионица „Писање радне биографије и припрема за пословне интервјуе“
  • Радионица "Развој тржишно орјентисаног стартапа"
  • Гостујуће предавање стартапа развијених на ФОН-у
  • Организовање гостујућег предавања - захтеви и трендови програмера у ИТ индустрији

Менторска подршка присутна је током целог процеса обуке, од менторског рада са експертима, преко праксе, додатних радионица, предавања и посета стручним скуповима.

Трибине су саставни део окупљања полазника, предавача и представника програма преквалификација, које имају за циљ да се превазиђу актуелне препреке или застоје у обуци односно предложе и сагледају унапређења и потребна прилагођавања. На трибинама ће учествовати и полазници претходних обука, који ће изнети своје искуство, мотиве, очекивања и поделити их са полазницима обуке. Полазници ће на овај начин добити смернице и примере добре праксе и применљивости стечених знања у реалним пословним ситуацијама, размени искуства, подстицаја самоиницијативе у тражењу посла, препоруке даљег унапређења рада.

Гостујуће предавање са експертима из ИТ индустрије има за циљ да полазници добију информације о реалним захтевима ИТ сектора у погледу запошљавања, континуираног учења и могућностима запошљавaња и напретка у каријери. Предавања са стартаповима који су развијени на ФОН-у приближиће заинтересованим полазницима како се развија и валидира пословна идеја, која су искуства и какви видови подршке су доступни.

1. Радионоца “Меке вештине у функцији пословне адаптације“

Сврха радионице је унапређење професионалног и организационог прилагођавања радника радном месту, развијањем личних техника прилагођавања.

Циљеви: развијање личних техника прилагођавања у домену тимског рада и интерперсоналне интеракције (комуникације и решавања конфликата), као и у домену управљања стресом.

Радионица се реализује кроз теоријски и практични рад кроз два модула:

  • комуникација у радном окружењу и
  • конфликти и стрес у радном окружењу
кроз која се очекује да полазници савладају и усвоје следеће вештине: тимског рада и тимског доношења одлука; препознавања снага и слабости у процесу комуникације; активног слушања, разумевања контекста комуникације, емоционалне контроле и асертивности; препознавања узрока конфликата, реаговања у конфликтним ситуацијама; превенције и управљања стресом на раду: управљање временом, мултитаскинг.

Након завршетка обуке полазници ће развити вештине прилагођавања различитим изазовима у радном окружењу захваљујући усвојеним вештинама:

  • препознавања и разумевања својих снага и слабости у процесу комуникације;
  • активног слушања, формулисања порука, разумевања контекста комуникације, емоционалне контроле и асертивности;
  • препознавања и разумевања узрока и ризика конфликата у рандом окружењу;
  • препознавања и разумевања стила реаговања у конфликтним ситуацијама;
  • унапређивања стила реаговања у конфликтима и њихог прилагођавања ситуационим факторима;
  • откривања потенцијалних извора стреса (у организационом контексту);
  • превенције и управљања стресом на раду (управљање временом, мултитаскинг.

2. Радионица „Писање радне биографије и припрема за пословне интервјуе“

Допуна меких вештина кроз практичан приступ и препоруке како прилагодити радну биографију за конкретно оглашену позицију, препоруке како се припремити за пословни интервју.

3. Радионица „Развој тржишно орјентисаног стартапа“

Концепт тржишног развоја стартапа подразумева тржишну оријентацију у развоју и позиционирању нових технолошких подухвата и стартапа, као и улоге предузетничке оријентације у развоју нових идеја, производа и услуга. Радионица има за циљ усмеравање технолошко оријентисаних појединаца ка самосталном покретању бизниса али и оспособљавању за примену практичних принципа моделовања пословне идеје која ће осигурати тржишни успех.

Праксе

По завршетку обуке, током наредна три месеца кандидати ће обавити стручну праксу у партнерским компанијама, на позицији на којој ће под менторским вођством радити на задацима и пројектима како би утврдили и унапредили применљивост стеченог знања, а у сврху припреме за обављање послова на позицији јуниор програмера. Пракса се обавља у изабраној компанији током редовног радног времена у трајању од 120 радних часова. По завршетку праксе, партнерска компанија ће кандидату издати Потврду о обављеној пракси са наведеним стеченим компетенцијама.

За све полазнике обука на ФОН у су обезбеђена места у компанијама за обављање обавезних пракси. Додела пракси ће се вршити након презентације компанија и упознавања кандидата са могућностима предложених програма пракси. Кандидати ће се изјашњавати према оствареном рангу изведеном на основу резултата финалног теста (70%) и ангажованости током обуке (интерни тестови 20% и активност током обуке 10%).


Листа партнерских компанија у којима је за свих 60 полазника обука обезбеђено обављање стручне праксе:

Компанија Пракса
ENDAVA D.O.O BEOGRAD Java
TX SERVICES GROUP BEOGRAD Java
ENGINEERING SOFTWARE LAB DOO BEOGRAD Java
PLUSPLUS NT DOO BEOGRAD Java
APARTEKO DOO, VALJEVO PHP
AWESOME DOO BEOGRAD PHP
CODEIT DOO BEOGRAD PHP
EWASOFT DOO NOVI SAD PHP
LEVI9 GLOBAL SOURCING BALKAN DOO NOVI SAD PHP
THE NAMERS DOO NOVI PAZAR PHP
NB SOFT WEN SOLUTIONS BEOGRAD PHP

Процес селекције

ОБЈАШЊЕЊЕ СЕЛЕКЦИОНОГ ПОСТУПКА

Селекција кандидата се састоји од два круга (online тест и online интервју) и заснована је на општим критеријумима способности за похађање курса, адекватној мотивацији, спремности, истрајности, поседовању развојних циљева, усклађености са циљевима програма, обрим изгледима за будућу каријеру (запошљивост) и капацитетима за развој компетенција неопходних за прилагођавање на промену каријере.

Први круг селекције подразумева да сви заинтересовани кандидати приступају полагању селекционог теста који је конструисан на основу критеријума спремности за успешну промену каријере у домену ИТ занимања и обухвата седам домена: отвореност за промене, спремност на континуирано учење, уверење у успех, истрајност, самосталност/рад са другима, рад под притиском и вештине решавања проблема.

Тест садржи 35 питања и време попуњавања теста биће ограничено на 30 минута.

Сваки показатељ спремности се проверава са пет релевантних питања, где свако питање носи 2 поена, сем питања која се односе на вештине решавања проблема, а која носе по 4 поена.
Нека од питања се односе на Ваше личне преференције и код тих питања треба да се на петостепеној скали сложите са тим колико Вас одређене тврдње описују.
Приликом одговарања на овај низ питања заокружите један број који репрезентује степен у ком се дата тврдња односи на Вас (у ком степену Вас описује).
Значење бројева на скали је следеће:

  • 1 – уопште ме не описује (нимало не личи на мене)
  • 2 – делимично ме описује (помало личи на мене)
  • 3 – нисам сигуран/на (не могу да проценим, зависи од ситуације)
  • 4 – релативно добро ме описује (обично сам такав)
  • 5- у потпуности ме описује (то сам ја)

Један број питања од Вас тражи да решите неки задатак (тзв. проблемски задаци). Код тих питања понуђена су Вам три одговора од којих је само један тачан и четврти одговор Не знам.
Нема негативних поена. Кандидат нема право прескакања и враћања назад на предходна питања.
Дакле, кандидат мора да одговори на питање како би прешао на наредно питање.

Упутство за попуњавање онлине теста, који се изводи путем Моодле платформе је доступно на wеб сајту и можете преузети овде , а параметри за приступ платформи су послати на емаил сваком кандидату.

У други круг селекције (онлине интервју) квалификују се кандидати према ранг листи заснованој на тестирању.
У други круг селекције улази најмање дупло више кандидата од броја предвиђеног за похађање курса.
У овом, последњем кругу селекције, формира се распоред разговора – интервју који ће бити доступни на сајту.
Предвиђено трајање разговора са појединачним кандидатима је око 15 минута.
Комисију чини три члана, два експерта у домену људских ресурса и један у обасти информационих технологија.
Комисија процењује адекватност мотивације кандидата, спремност на учење садржаја у очекиваном домену, истрајност и одлучност да се заврши курс, квалитет комуникације и општи утисак.



Инструкције за онлине интервју, који се изводи путем МС Теамс платформе биће доступна на wеб сајту, а позиви за састанак биће послати на емаил сваком кандидату.

Партнери

Контакт

Телефон

011 3950 804

Мејл

info@obuka.fon.bg.ac.rs

Адреса

Јове Илића 154, 11000 Београд