HARMONOGRAM WYDARZEŃ

Miejsca wydarzeń:
Plener: teren GAK Wyspa Skarbów ul. Turystyczna 3
Plaża: wejście nr 16
Online: Fb GAK Wyspy Skarbów

29 maja 2021

30 maja 2021

31 maja 2021

1 czerwca 2021

Przestrzenie Karnawału Latawców

GAK Wyspa Skarbów

Plaża


Konstelacja atrakcji

KKolorowy kwiat – mikołajek pomorski utrzymany w niebieskiej tonacji kolorystycznej, na granatowym tleOSMICZNE OBLICZE NATURY

/ Malowanie na żywo muralu Michaliny Niebrzydowskiej /

Mikołajek Nadmorski to najbardziej „kosmicznym kwiat”. Jego przejścia kolorystyczne łączą się wręcz z twórczością Stanisława Lema – przypominają oładki nowych wydań jego książek.

Mural Michaliny Niebrzydowskiej będzie połączeniem dwóch światów zgodnie z myślą, że cokolwiek tworzymy jest to oparte o NATURĘ, i to co ona stworzyła, zgodnie w myśl zasady, że „człowiek nie jest w stanie wymyślić niczego więcej co nas otacza, jest w stanie twórczo to przetworzyć”.

Młoda, uśmiechnięta dziewczyna z różowymi włosami i czarnych, okrągłych okularach, zwrócona w stronę okna. W tle szerokie drzwi, podłoga w czarnobiałą szachownicęMichalina Niebrzydowska – Ilustratorka, entuzjastka podróży autostopem, fanka selfpublishing’u. Przez 2 lata prowadziła warsztaty komiksowe w WiMBP. Malowała dla teatru szekspirowskiego. Projektowała identyfikacje wizualna dla konwentów LARPowych. Inspiruje ją natura, eksploruje twórczość i jej zagadnienia. Poszukuje znaczeń i rozwiązań. Jej aktualne projekty można zobaczyć w mediach społecznościach pod pseudonimem Dźwiedźma

NAUKA, TECHNIKA kontra NATURA,

czyli „3836” pytań o planecie Ziemia i Wyspie Sobieszewskiej terenowy quiz wiedzy o Wyspie Sobieszewskiej,  fantastyce naukowej i futurologii

Kobieta i mężczyzna z mikrofonami podczas rozmowy z mężczyzną i dzieckiem, na plaży. W tle tłum plażowiczów, morze, nieboNiech sobota 29 maja będzie dla Ciebie prawdziwą galaktyczną podróżą po  Wyspie Sobieszewskiej. Nasza lokalizacja to  54°20’39.5″N 18°49’42.9″E.  – to właśnie tu ulokowaliśmy nasze centrum dowodzenia, gdzie otrzymacie niezbędne informacje o waszej wyspiarskiej przygodzie.
Decydując się na grę, bierzesz udział w kosmicznej odysei! Pomknij z prędkością odkrytej w 1979 r. planetoidy 3836 , która nosi nazwę Lem, od nazwiska Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych pisarzy science fiction, filozofa, futurologa, krytyka.
Twoja misja polega na dotarciu do 7 punktów zlokalizowanych w Sobieszewie. Odszukaj  pytania ukryte w przygotowanej na tę okazję kosmicznej instalacji. Uzupełnij brakujące odpowiedzi i wróć z nimi do naszego centrum dowodzenia, gdzie przygotowaliśmy makrokosmiczne upominki. Nie musisz wykazać się wiedzą godną pierwszego pilota promu Discovery czy pilota Prix’a. Podstawa znajomość geografii i przyrody Wyspy Sobieszewskiej w zupełności wystarczy by zdobyć wszystkie odpowiedzi!

Instrukcja KROK PO KROKU:

  • START – GAK Wyspa Skarbów ul Turystyczna 3. Odbierz pakiet terenowy (mapka + pytania)
  • Odwiedź punkty rozmieszczone w Sobieszewie. Przy każdym z nich zbierz odpowiedzi
  • Oznaczone miejsca znajdują się w następujących lokalizacjach
  • Początek promenady w kierunku Górek Wschodnich (za zjazdem z mostu)
    • Początek promenady w kierunku Przekopu Wisły (za zjazdem z mostu)
    • Ogród przy GAK Wyspa Skarbów /ul. Turystyczna 3/
    • Róg ul. Tęczowej i Radosnej (przy napisie Relax)
    • Okolice ronda u zbiegu ul. Radosnej i Falowej
    • Falowa (vis-a-vis ośrodka wypoczynkowego „Bursztyn”)
    • Róg ul. Falowej i Barwnej
  • Po przebyciu całej trasy wróć do naszego centrum dowodzenia zlokalizowanego w GAK Wyspie Skarbów. Pokaż nam wszystkie odpowiedzi.

Pierwsze 20 osób biorące udział w grze otrzyma międzygalaktyczne gadżety na miarę prawdziwego Lemologa! Zapisy potrwają do 27 maja 2021 do godz. 20:00 tel. 58 323 91 15 od pon. do pt. w godz. 10:00 – 17:00 lub wyspaskarbow@gak.gda.pl. Za względu na pandemię COVID-19, udział w grze będzie możliwy po wcześniejszym zapoznaniu się z Regulaminem dostępnym również przed rozpoczęciem gry.

OBSERWACJA SŁOŃCA Z ASTRO-MIŁOŚNIKIEM

Co to jest?

Jest kulą gazu i nie ma stałej powierzchni / uformowało się ponad 4,5 miliarda lat temu / jest 109 razy szersze niż Ziemia, a pewnego dnia będzie mniej więcej takie samo jak Ziemia / Ma już za sobą połowę Życia… / przemierza 220 kilometrów w ciągu sekundy / nasz współczesny kalendarz opiera się na ruchu Ziemi wokół tego obiektu / gdyby go nie było, ziemia podróżowałaby w linii prostej / swoją objętością może zmieścić się w sobie 1,3 miliona planet Ziemia! / powoli się nagrzewa i co miliard lat świeci o 10% mocniej… / jest najdoskonalszym naturalnym obiektem znanym we wszechświecie / prognozy szacują, że za mniej niż kolejny miliard lat, będzie tak gorące, że życie, jakie znamy, nie będzie mogło istnieć na Ziemi…

miejsce: teren wokół Wyspy Skarbów GAK
ilość uczestników: grupa max 15 os.
dla kogo? każdy zainteresowany astro-nowinkami

Mężczyzna w średnim wieku w okularach uśmiecha się do obiektywu; ubrany w szaro - żółtą koszulkęProwadzenie – MICHAŁ MIZERA, administrator grupy Astropomorze.org,  czynnym amator astrofotografii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Swoją działalność prospołeczną kultywuje od lat, rokrocznie organizując stanowisko astronomiczne na finale WOŚP, pokazy nieba (zaćmienie księżyca z koniunkcją z Marsem, 2018, Tczew), pokazy księżyca, (CreoGedania wraz z DeltaOptical), zajęcia techniczne np. nauki kolimacji teleskopu czy jego justowania, tworzenie grzałek na obiektywy… Chętnie rozmawia z dziećmi opowiadając im o kosmosie czy pokazując swoje zdjęcia.

POGADANKA Z ASTRO-MIŁOŚNIKIEM

Halo Wszechświat… Dlaczego Ziemia nie ma tylu lat, co Wszechświat i Słońce?
Omówienie podstawowych obiektów astronomicznych takich jak planeta, satelita, gwiazda, galaktyka, mgławica, czarna dziura. Czym różni się meteor od meteorytu?

Halo Kosmos, czy tu jest życie?
Krótko o marsjańskich łazikach, co robią i jak badają oraz jakich badań i narzędzi używa się do badania kosmosu?

Halo Słońce i Księżyc – inscenizacja zaćmienia.
O tym, co można zaobserwować już 10 czerwca 2021 na naszym niebie i jak można prowadzić bezpiecznie obserwacje?

Halo podniebny pociąg…  jakie kryje w sobie tajemnice, kiedy i jak go można  zobaczyć?
Do czego służy spektroskop?

Zapraszamy na ciekawą pogadankę o sprawach kosmicznych!

Czas trwania: ok 15-20 min.

Start o pełnych godzinach: 15:00, 16:00, 17:00, 18:00
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK
Ilość uczestników: 10 os.
Wiek min.: 5 +

[Młoda kobieta o blond włosach uczesanych w warkocz, w czarnych przeciwsłonecznych okularach wskazuje na szczyt góry,przy której stoi; W tle zachmurzone nieboProwadzenie – mgr inż. Natalia Daca-Radtke, biotechnolog, chemik, z zamiłowania pasjonatka zjawisk astronomicznych, fanka Science-Fiction, pieszych wędrówek po górach i jamników.
„Astronomią interesowałam się od dziecka, gdy oglądałam z tatą nocne niebo poza miastem. Jednak moje zainteresowanie nabrało rozpędu dopiero kilka lat temu. Moje obserwacje nieba zaczęły się od obserwacji nieuzbrojonym okiem, potem realizowałam je lornetką, a teraz realizuję je już za pomocą teleskopu”.

ROK MYŚLIWCA – MUZEALNE POCZTÓWKI + LEMOniada GRATIS!

Mężczyzna z zarostem, w średnim wieku z czarnymi krótkimi włosami i w czarnych okularach, ubrany na zielono. Na głowie ma opaskę z oczami ufoludka. W tle plażowicze, morze, niebo, latawiec/Dla kolekcjonerów pocztówek nie lada gratka – w prezencie kosmiczna LEMOniadka!/

Pocztówki Rok Myśliwca – sześć miesięcy: styczeń, marzec, kwiecień, czerwiec, listopad i grudzień w graficznym ujęciu artysty Wojciecha Kossaka. Gratka dla kolekcjonerów i sympatyków Izby Pamięci Wincentego Pola. Pakiet 6 szt. – 6 zł

W kosmosie latają rożne planety. Są też gwiazdy, galaktyki, komety. A tu nagle w pewien weekend majowy zrobimy na Wyspie Sobiewszewskiej napój wyjątkowy. Kosmiczna LEMO-niada przeniesie Was na smaku orbitę. Bedzie się mieniła lazurem i błękitem – istnym hitem! Rozlana przez maestro wyspiarskich smaków i fantastycznych aromatów kucharza, kierownika Fundacji Plaster – Michała Turka. Zachęcamy do promowania postawy  EKO – po prostu przyjdź z własnym kubkiem.

I loveLEM & Wyspa

Cztery małe dziewczynki w kolorowych ubraniach podczas malowania muralu/ Tworzenie muralu dla dzieci – przez dzieci! /

Wolna przestrzeń dla wyzwolenia nieokiełznanej energii twórczej młodych artystów… Młodzi adepci pędzla i miłośnicy kolorowych pigmentów – łączcie siły w naszym ogrodzie!

Muzyczna strefa relaksu

MBrodaty mężczyzna siedzący po turecku grający na instrumencie w kształcie dysku położonym na kolanach. Wokół wiele blaszanych misek na tle ściany.uzyczną strefę relaksu przy dźwiękach RAV drum poprawdzi Radek Bekieler – muzyk, multiinstrumentalista, pasjonat nowych instrumentów metalowych typu tongue drum, handpan, sound healing’u (uzdrawianie dźwiękiem). Na co dzień działa pod szyldem RB Sound Touch wykonując intuicyjne masaże dźwiękowe za pomocą mis tybetańskich, głosu i innych instrumentów, gra improwizowane koncerty relaksacyjne – Moc Dźwięku, „udźwiękawia” zajęcia ruchowe typu joga i inne, komponuje. Uczestnik wyjątkowych duńskich szkół, tzw. ludowych: Vestjyllands Højskole i Den Rytmiske Højskole. Studiował na akademii muzycznej w Aarhus, na wydziale muzyki rytmicznej i ruchu.

Obecnie uczy gry na instrumentach oraz pracuje nad solową płytą z wykorzystaniem RAV Drum.

Strona Facebook RB Sound Touch
Strona artysty na Soundcloud.com

LITERATURA MARZEŃ I FANTASTYCZNYCH ZDARZEŃ

Dwie blondwłosa kobiety; młodsza z kręconymi włosami w okularach przeciwsłonecznych i starsza krótkowłosa; pomiędzy nimi tablica z napisem; nad nimi dach namiotu, w tle ludzie/ Strefa relaksu z Biblioteką na Wyspie WIMBP /

Biblioteka na Wyspie przygotowała literacką odsłonę lemowskiej edycji Karnawału. Na swoim stanowisku zaprezentujemy twórczość Stanisława Lema. W literackim ogrodzie umieścimy wybrane cytaty z książek autora. Zapraszamy w pasjonującą, fantastyczno-naukową podróż!

KONKURS na najciekawszy latawiec – finał.

Kolorowy latawiec w kształcie słońca z ogonem przedstawiającym planety układu słonecznego; niebo, rozmazane chmury, słońceNagrody główne:

  • I – 1000 zł, fundator – Andrzej Stelmasiewicz
  • II – 600 zł, fundator – Gdański Archipelag Kultury
  • III – 400 zł, fundator – Gdański Archipelag Kultury

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, jak i naszych instruktorów rejestracja uczestników Konkursu (wraz z dostarczeniem Karty Zgłoszenia oraz Oświadczenia COVID-19) potrwa do 28 maja do godz. 16.00 –  bez możliwości rejestracji na plaży w dniu festiwalu!

Zarejestrujecie się poprzez e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl lub bezpośrednio do siedziby GAK Wyspy Skarbów, ul. Turystyczna 3, 80-680 Gdańsk – Sobieszewo.

Pomimo pandemicznych warunków i „zamkniętej” strefy konkursowej Wasze latawce i tak sięgną gwiazd! Nagrodzone prace zobaczycie niemal natychmiast na naszej stronie www oraz Fb: Wyspa Skarbów GAK. Niech mrowie lajków zastąpi gromkie brawa dla uczestników!

REGULAMIN KONKURSU
KARTA ZGŁOSZENIA – OSOBA DOROSŁA (PDF)

KARTA ZGŁOSZENIA – OSOBA NIEPEŁNOLETNIA (PDF)
OŚWIADCZENIE COVID (PDF)

WARSZTATY LATAWCOWEStół plastyczny, na którym leży latawiec w trakcie tworzenia, z niedokończonym rysunkiem kosmity; przy latawcu ręce dziecka, obok przybory plastyczne

Poczujcie się jak bohaterowie Cyberiady Stanisława Lema – Trurl i Klapaucjusz, a będziecie w stanie skonstruować wszystko, czego zapragniecie!

Prosta instrukcja obsługi z konstruowania latawców dostępna jest cały czas online https://fb.watch/5zx5righUP/

MISJA KOLONIZACJA

Widok żyjątek w szkle mikroskopu

/ Wystawa i podcast Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego /

Wizja kolonizacji świata przez rośliny to science fiction? Nie, to dzieje się naprawdę tu i teraz. Dla roślin celem istnienia jest tworzenie organizmów potomnych i zajmowanie nowego terytorium. Każdy skrawek terenu, który może być zasiedlony jest jak nowa planeta, którą można skolonizować. Jakie strategie wykorzystują  rośliny, by podbić „kosmos”, czyli mniej lub bardziej odległe przestrzenie? Jak zaprojektować kosmiczną flotę, która przeniesie materiał genetyczny osiadłych organizmów o kilka, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów od rośliny macierzystej? Czy warto opłacić przewoźnika, czy bardziej opłaci się szmugiel? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytanie zajrzyj na stronę obejrzyj nasz materiał edukacyjny.

CZY PTASI RAJ TO EDEN?

Pejzaż; trzcina; rzeka; drzewa, wieczorne niebo/ Wykład edukacyjny Alicji Bielskiej ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN /

Myślą przewodnią tegorocznego Karnawału Latawców jest twórczość Stanisława Lema.  Jego znakomita książka pt. „Eden”, napisana ponad 60 lat temu, dzisiaj przemawia do nas szczególnie mocno i staje się pretekstem do zastanawiania się nad kondycją naszej planety.

Czy w czasach negatywnych wpływów  współczesnej cywilizacji na przyrodę udaje się jeszcze odnaleźć  miejsca podobne do raju? Oczywiście! Na przykład „Ptasi Raj” – rezerwat przyrody na Wyspie Sobieszewskiej.

Ciekawe tylko, czy to raj z nazwy, czy to prawdziwy raj dla ptaków, a może bardziej raj dla ludzi? I czy ten eden ma coś wspólnego z biblijną sielanką, idyllicznym ogrodem, gdzie panuje zgoda i miłość wszystkich współistniejących tam stworzeń? To już nie jest takie oczywiste. Okazuje się, że czasami wystarczy trochę proekologicznych nawyków popartych wiedzą i już możemy poczuć się  jak w raju!

Uśmiechnięta kobieta w średnim wieku z krótkimi blond włosami; w uszach ma kolorowe, pierzaste kolczyki; w tle gabloty, krzesłaProwadzenie – Alicja Bielska z wykształcenia biolog, wieloletni pracownik Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z siedzibą na Wyspie Sobieszewskiej. Od lat organizuje, koordynuje i realizuje działania edukacji przyrodniczej swojej placówki zarówno na poziomie wewnętrznych projektów Stacji , jak i poprzez długofalową  współpracę z innymi proekologicznymi podmiotami działającymi na Wyspie Sobieszewskiej. Przez lata aktywnie reprezentowała swoją instytucję na Bałtyckim Festiwalu Nauki oraz w projekcie „Chronimy NATURĘ na Wyspie Sobieszewskiej”. Obecnie działa w partnerstwie programu społecznego na Rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej realizowanym pod patronatem Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Ponadto od 2019 r. uczestniczy w programie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku „Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki” jako przewodniczka po Wyspie.

Para; młody mężczyzna i młoda kobieta na tle malarskiej, kwiecistej , fantazyjnej ściany; po lewej stronie żywe zielone roślinyRZEKA

/ PREMIERA utworu autorstwa duetu Bzy /
Projekt „Bzy – muzyka i obraz w przestrzeni miejskiej” zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.

Bzy – muzyka i obraz w przestrzeni miejskiej
to muzyczno-wizualny projekt duetu malarki Kingi Fałtynowicz i Krzysztofa Wojsława, kompozytora nastawionego na harmonijne połączenie dwóch wyjątkowych dziedzin sztuki. Malarstwo ścienne – na tle którego artyści nagrywają swoje utwory „na żywo” – powstaje w różnych lokalizacjach Trójmiasta i zwraca uwagę mieszkańców na dialog przyrody z kulturą i przestrzenią miejską. Piosenkę „Rzeka” z repertuaru zespołu, artyści wybrali dla GAK Wyspy Skarbów, malowniczo położonej nieopodal Wisły. Projekt powstaje dzięki wsparciu Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

Kinga Fałtynowiczmalarka, twórczyni „zielonych okien” – wielkoformatowych obrazów wprowadzających naturę do wnętrz (Cukinia – malarstwo ścienne). Absolwentka Gdańskiej ASP na kierunku Architektura Wnętrz. Wokalistka i wirtuoz harmonijki w duecie Bzy.

Krzysztof Wojsław – multi-instrumentalista, tekściarz. Tworzy piosenki w języku polskim (Bzy) i angielskim (Crane Days) oraz mantry medytacyjne w autorskim „dialekcie emocjonalnym”.

Kolejne realizacje projektu „Bzy – muzyka i obraz w przestrzeni miejskiej” publikowane będą na stronie zespołu.

poLEMika

rozmowa FANTASTYCZNYCH ekspertów O LEMOLOGII STOSOWANEJ

Latawce unoszą nas w niebo, a tam… czasem niezwykłe rzeczy się dzieją. Fantastyka potrafi poprowadzić nas jeszcze dalej – poza znany nam świat świat, w zupełnie inne wymiary. Przyjrzyjmy się temu, co u Lema lekkie – paradoksom i niezwykłościom. A wszystko to w atmosferze dobrej zabawy.

Kobieta w średnim wieku w okularach, z bujnymi, kręconymi, czerwonymi włosami; w tle ściana z czerwonej cegłydr Marta Kładź-Kocot: Specjalistka nauk humanistycznych, lemoznawczyni, autorka artykułów naukowych o fantastyce, opowiadań oraz tekstów publicystycznych, jak również książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema” oraz powieści „Noc kota, dzień sowy„.

Mężczyzna w średnim wieku z siwymi włosami zaczesanymi do tyłu i z siwym zarostem; z ust wypuszcza dymKrzysztof Sokołowski: filolog polski i historyk sztuki z wykształcenia, z zawodu jest tłumaczem anglojęzycznej literatury popularnej, w tym fantastyki, a także krytykiem literackim i filmowym. Współtworzył magazyn fantastycznonaukowy „Fenix”, współpracował z „Fantastyką”, „Czasem Fantastyki” i „Nową Fantastyką”. Obecnie publikuje w culture.pl i Nowym Napisie.