Aktualności

Beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba 31 X 2020

30.10.2020 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

31 października w katedrze pw. św. Józefa w Hartford w USA odbędzie się oczekiwana beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela największej międzynarodowej męskiej wspólnoty katolików. „To doniosłe wydarzenie w życiu całego Kościoła powszechnego” – podkreślają Rycerze Kolumba.

Największym dziełem ks. Michaela McGivneya jest prężnie działająca na całym świecie wspólnota Rycerzy Kolumba – świecka organizacja katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin.

„Ksiądz McGivney nie szukał poklasku, ale codzienną, mozolną pracą, drobnymi krokami czynił rzeczy wielkie – mówi Krzysztof Zuba, delegat stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce. – I to jest wspaniałe przesłanie dla wszystkich, że aby zawalczyć o coś wielkiego, o niebo, to trzeba codziennie czynić małe dobro, które przyniesie wielkie owoce. (...) Przesłanie ks. McGivneya zostało skierowane 140 lat temu do mężczyzn, przedstawicieli społeczeństwa amerykańskiego. Ale kiedy spojrzymy na świat wokół nas, znajdziemy bardzo wiele analogii i poznamy, że jego wezwanie jest aktualne i ważne także dziś. Ks. McGivney to patron na dzisiejsze czasy” – zapewnia.

Dyrektor ds. Rozwoju Rycerzy Kolumba w Europie uważa, że: „Poprzez swoje kluczowe osiągnięcie, jakim było założenie Rycerzy, ks. McGivney antycypował założenia i wezwania Drugiego Soboru Watykańskiego do tego, by zaangażować jeszcze mocniej świeckich w życie Kościoła” – zaznaczył. „Ksiądz Michael McGivney jest zatem wzorem dla dzisiejszego Kościoła z dwóch powodów. Po pierwsze był księdzem, który wiedział jak prowadzić pracę duszpasterską w parafii, a po drugie – pokazał jak można i należy pracować ze świeckimi w kościele”.

„Nadchodząca beatyfikacja to potwierdzenie, że osoba i dzieło ks. McGivneya są ciągle aktualne i Kościół przedstawia je jako wzór” – zaznacza ks. Wiesław Lenartowicz, Kapelan Programowy polskich Rycerzy. „Jego działalność była nowatorska, musiał łamać wiele stereotypów, żeby właściwie odpowiedzieć na potrzeby swoich parafian i na potrzeby Kościoła” – zaznaczył i dodał, że „projekt Rycerzy Kolumba to projekt stricte duszpasterski, ewangeliczny, który może być przykładem obecności mężczyzny w Kościele”.

Sobotnia uroczystość wieńczy wieloletnią pracę Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz Rycerzy Kolumba i amerykańskiej diecezji Hartford – promotorów procesu beatyfikacyjnego, rozpoczętego w 1997 roku. Gdy w maju 2020 roku papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem amerykańskiego kapłana, Rycerze Kolumba rozpoczęli przygotowania do uroczystości, które wieńczy trwająca właśnie Nowenna, do której zachęcają przez swoje media społecznościowe.

Cud beatyfikacyjny okrzyknięto „cudem pro-life”. Historia uzdrowienia w łonie matki dziecka z Zespołem Downa obiegła katolickie media w Polsce. Życie trzynastego dziecka Michelle i Daniela Schachle było zagrożone – lekarze zdiagnozowali śmiertelny obrzęk płodu, poinformowali rodziców, że dziecko nie przeżyje do dnia porodu i zarekomendowali aborcję. Michelle i Daniel, którzy stanowili silną, katolicką rodzinę, należącą do Rycerzy Kolumba nie zgodzili się, zaczęli modlić się za wstawiennictwem ks. McGivneya o cud uzdrowienia i pielgrzymowali w tej intencji do Fatimy. Po powrocie rodzice powtórzyli badanie i okazało się, że śmiertelna choroba ustąpiła. Dziś Mikey jest pogodnym i pełnym życia 5-latkiem.

Cud ten ma szczególne znaczenie dla wspólnoty Rycerzy. „Rycerze Kolumba to ogromna praca na rzecz pro-life. Jesteśmy nie tylko uczestnikami, ale też organizatorami wydarzeń i programów, które mają na celu podnoszenie wiedzy o godności ludzkiego życia od poczęcia to naturalnej śmierci” – podkreśla były Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Więcej informacji na stronie: rycerzekolumba.com oraz mcgivney.pl

Życiorys:

Michael McGivney urodził się 12 sierpnia 1852 roku w rodzinie irlandzkich imigrantów w Waterbury w stanie Connecticut. Był najstarszym synem spośród liczącego 13 osób rodzeństwa (sześcioro dzieci zmarło we wczesnym dzieciństwie). Jego ojciec pracował jako formierz. Michael uczył się w lokalnej szkole, ale przerwał naukę w wieku 13 lat, aby pracować w młynie fabryki mosiądzu jako rozdrabniacz.

W wieku 16 lat Michael rozpoczął naukę w seminarium znajdującym się w Saint-Hyacinthe w Kanadzie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1877 r. w najstarszej katolickiej katedrze w USA, w Baltimore. Powierzono mu posługę w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven, gdzie pierwotnie miał być asystentem chorego proboszcza, ale w krótkim czasie był zmuszony przejąć wszystkie jego obowiązki.

W reakcji na problem wysokiej śmiertelności mężczyzn wykonujących niebezpieczne prace, silne antykatolickie uprzedzenia amerykańskiego społeczeństwa oraz powszechną biedę wśród katolików ks. McGivney w 1882 r. założył ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba – świecką organizację katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin. Oprócz sprawowania duszpasterskiej opieki nad swoimi parafianami ks. McGivney pracował z miejscową młodzieżą, posługiwał w miejscowym więzieniu i z wielką determinacją promował abstynencję poprzez krzewienie kultury oraz popularyzację sportu.

Zmarł w wieku 38 lat, 14 sierpnia 1890 roku, zostawiając po sobie silną sześciotysięczną organizację Rycerzy. Dziś Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach około 1,9 mln członków. W Polsce są obecni od 2006 r. i liczą ponad 6 tys. członków działających przy 119 parafiach na terenie 28 diecezji.

Choć Rycerze Kolumba są organizacją świecką, w ich szeregi wstępują również duchowni, w Polsce m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz czy abp Grzegorz Ryś. Są w gronie Rycerzy Kolumba także profesorowie z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - ks. dr hab. Tomasz Kraj, prof. UPJPII, ks. prałat Andrzej Kopicz, ks. dr. hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII oraz ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak.

źródło: KEP/e-KAI

LIST JM REKTORA UPJPII NA UROCZYSTOŚĆ BEATYFIKACJI KS. MICHAELA McGIVNEYA

Wspólnota Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dzisiaj w dniu beatyfikacji ks. Michaela McGivney’a, jest razem z prawie dwoma milionami tych, którzy kontynuują jego wielkiego dzieło dla Boga i dla człowieka. Jestem przekonany, że beatyfikacja tego gorliwego kapłana, który dał początek największej organizacji katolickich mężczyzn na świecie, jest dla nas znakiem i wezwaniem, do zatrzymania się w zagonionym dzisiejszym świecie, nad naszą wiarą i wynikającymi z niej konsekwencjami. 

Niezwykłe jest także i to, że Stolica Apostolska uznała jako cud w procesie beatyfikacyjnym, uzdrowienie dziecka w łonie matki, którego życie było zagrożone. To jest właśnie dla nas jeszcze większa mobilizacja, aby nieustannie bronić życia każdego człowieka od momentu poczęcia, aż do naturalnej śmieci nie tylko w USA, ale i w Polsce także. Ta beatyfikacja jest dla nas wielkim przesłaniem w obronie życia. Nowy błogosławiony uczy nas także tego, w jaki sposób aktywnie troszczyć się o rodzinę, wartości chrześcijańskie w dzisiejszym świecie i podchodzić do każdego człowieka z miłosierdziem.  

Mam wielką nadzieję, że w niedalekiej przyszłości na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, zostanie otwarta nowa rada Rycerzy Kolumba. Jestem o tym przekonany, że formacja i działania Rycerzy Kolumba także w Polsce, są niewątpliwie ważne dla przyszłości naszej Ojczyzny, Kościoła, jak też dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.  

z braterskim pozdrowieniem  

i zapewnieniem o łączności modlitewnej podczas beatyfikacji ks. Michaela McGivney’a

ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII

rektor

/zdjęcie główne - Wikipedia/

 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania
knights_31_oct_2020.pdf 180.58KB [ .pdf ]

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano