Для біженців з України

Останнє оновлення: 9/4-2024

Тут зібрана інформація для біженців з Україні.

Якщо ви приїхали до Швеції з України, ви можете перебувати тут до 90 днів без візи, якщо у вас є біометричний паспорт. Але для того, щоб дорослі могли працювати, а діти могти ходити до школи, вам потрібно звернутися за дозволом до Міграційної служби.

Заява відповідно до Директиви про тимчасовий захист

Біженці з Україні можуть мати право на отримання посвідки на проживання з тимчасовим захистом у Швеції відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист.

На веб-сайті Міграційної служби ви можете дізнатися більше про те, хто може подати заяву на отримання тимчасового дозволу на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист. Ви також можете дізнатись, як подати заявку, і що відбувається після прийняття рішення.

Якщо ви отримали дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист

Директива про тимчасовий захист дає право на:

  • місце проживання, що надається Міграційною службою (ви не можете обирати населений пункт)
  • невідкладну медичну допомогу
  • певну фінансову підтримку
  • шкільну освіту для дітей
  • працю в Швеції

Житло в Швеції

Ви можете організувати своє проживання самостійно або отримати допомогу в розміщенні від Міграційної служби. Якщо ви вирішите організувати своє проживання самостійно, вам доведеться самостійно сплачувати орендну плату. Не забудьте повідомити співробітникам Міграційної служби свою адресу, якщо ви самостійно організуєте своє проживання.

Зверніть увагу, що Міграційна служба має перелік житлових районів з соціальними та економічними проблемами. Той, хто вирішить жити в такому районі, може втратити право на фінансову допомогу з боку Міграційної служби. Ви можете дізнатися, чи знаходиться адреса, де ви збираєтесь проживати, в районі, який може вплинути на ваше право на фінансову допомогу, на сайті Міграційної служби.

Муніципалітети Швеції

Всі, хто проживає у Швеції, мешкає у певному муніципалітеті. Муніципалітет може охоплювати одне місто, частину міста або кілька населених пунктів. У Швеції налічується 290 муніципалітетів.

Informationsverige.se містить інформацію про кожен муніципалітет. Тут ви можете дізнатись про можливості, що є у кожному муніципалітеті, — наприклад про шкільну освіту, працевлаштування та житло.

Координаційний номер

Якщо ви отримаєте дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви не будете занесені до реєстру населення Швеції і, отже, не зможете отримати шведський персональний номер. Однак якщо при подачі заяви на отримання посвідки на проживання ви пред'явили документи, що посвідчують особу, вам буде присвоєно координаційний номер.

Це особистий ідентифікаційний номер, з яким вам буде легше звертатись до державних служб, укласти трудовий договір або відкрити банківський рахунок.

Міграційна служба подає клопотання про надання координаційного номера тим, хто пред'явив посвідчення особи і отримав рішення про надання захисту відповідно до Директиви про тимчасовий захист. Рішення про призначення координаційного номера приймає Податкова служба.

Сервісний центр

В сервісному центрі можна отримати допомогу та інформацію від декількох різних державних служб, таких як Податкова служба, Служба зайнятості та Каса соціального страхування. Співробітники можуть допомогти вам скористатися електронними послугами і заповнити форми та заяви, а також надати інформацію про ваші поточні справи.

У великих сервісних центрах часто є співробітники, що володіють іншими мовами, крім шведської.

Домашні тварини з України

Якщо ви привезли з собою з України собаку, кішку або іншу домашню тварину, дізнайтеся, які правила застосовуються при ввезенні тварини до Швеції.

Це важливо, тому що в Україні щорічно реєструється певна кількість випадків сказу, в той час як у Швеції це захворювання викорінене. Мета полягає в запобіганні поширенню сказу.

Медична допомога

Посвідка на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист надає дорослим право на екстрену медичну і стоматологічну допомогу, а також на невідкладні медичні і стоматологічні процедури. Чи є допомога невідкладною вирішують медичні працівники. Ви також маєте право на допомогу при пологах, аборт, консультації з контрацепції, жіночу консультацію та догляд відповідно до Закону «Про інфекційний захист» (закон про запобігання поширенню інфекційних захворювань). Щоб мати право на медичну допомогу, вам потрібно зареєструватись у Міграційній службі. Це стосується як дорослих, так і дітей. Вам також буде запропоновано пройти медичний огляд.

У разі захворювання, травми, або поганого психічного самопочуття слід в першу чергу звернутись до медичного центру. Якщо ви не впевнені, куди звернутися за медичною допомогою, ви завжди можете зателефонувати до медичної довідкової служби 1177 Vårdguiden. Телефон: +46 771 1177 00. У разі надзвичайної ситуації і небезпеки для життя телефонуйте за номером 112.

Лінія підтримки для тих, хто рятується від війни

Організація «Права дітей у суспільстві» (BRIS) надає підтримку дітям. BRIS має лінію підтримки для дітей віком до 18 років, яким потрібно поговорити з дорослим. Наприклад, коли щось викликає складні почуття, або якщо дитина відчуває занепокоєння або самотність. Співробітники лінії розмовляють російською та українською мовами. Дзвінок безкоштовний, і можна зберігати анонімність.

Телефон лінії підтримки: 020-48 48 48.

Медична допомога для дітей

Діти віком до 18 років мають право на медичне обслуговування та стоматологічну допомогу на таких самих умовах, як і всі інші діти, які проживають у Швеції. Допомога дітям зазвичай надається безкоштовно, але правила можуть відрізнятись в залежності від того, де ви живете.

Діти також мають право на вакцинацію проти поширених інфекційних дитячих захворювань.

Фінансова допомога

Якщо у вас немає власних грошей, ви можете звернутися за фінансовою допомогою до Міграційної служби. Фінансової допомоги повинно вистачити на їжу, одяг і особисті витрати.

Ви можете подати заяву на отримання фінансової допомоги у відділенні Міграційної служби або відправивши форму заяву поштою.

Банківський рахунок

Якщо ви отримали дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви маєте право відкрити рахунок у шведському банку. Щоб стати клієнтом шведського банку, ви повинні бути в змозі підтвердити свою особу і відповісти на питання про те, навіщо вам потрібен банківський рахунок.

Дошкільна і шкільна освіта для дітей

Діти та підлітки, яким було надано дозвіл на проживання з тимчасовим захистом, мають право відвідувати дошкільні і шкільні заклади. Загальне дошкільне навчання, дошкільний клас, базова шкільна та гімназійна освіта є безкоштовними. Зв'яжіться з муніципалітетом, щоб записати дитину до школи або дошкільного закладу.

Діти та підлітки, яким було надано дозвіл на проживання з тимчасовим захистом, не зобов’язані відвідувати навчальні заклади. На них не розповсюджується закон про обов’язкову шкільну освіту. Але якщо вони вирішать піти в шведську школу, то повинні відвідувати всі заняття. Якщо учень часто або довго відсутній в школі, директор має з'ясувати причину, навіть якщо учень не охоплюється правилом про обов’язкову шкільну освіту.

Робота в Швеції

Інформацію про пошуки роботи у Швеції можна знайти на сайті Служби зайнятості (Arbetsförmedlingen).

Якщо ви знайшли роботу, ви повинні зареєструватися в Податковій службі для сплати податків.

Якщо ви влаштовуєтеся на роботу, ви повинні укласти трудовий договір з роботодавцем, в якому буде зазначений розмір заробітної плати. Повідомте про працевлаштування Міграційну службу.

Якщо ви отримали дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, і у вас є робота, ви можете, наприклад, мати право на лікарняні, якщо захворієте і не зможете працювати. Щоб отримати лікарняні слід подати заяву до Каси соціального страхування (Försäkringskassan).

Освіта для дорослих

Шведська мова для іммігрантів (SFI)

У деяких муніципалітетах ви можете пройти курси шведської мови для іммігрантів (SFI).

У деяких муніципалітетах також є курси шведської мови як іноземної, які можна пройти після SFI.

Для отримання додаткової інформації про SFI та курси шведської мови як іноземної зверніться до муніципалітету проживання.

Курс шведської «Svenska från dag ett»

Особи, що отримали дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, мають право відвідувати курс «Svenska från dag ett» («Шведська мова з першого дня»). Програма курсу включає в себе не тільки вивчення шведської, а й інформацію про шведське суспільство. Курс доступний у різних населених пунктах Швеції та онлайн.

Його пропонують навчальні асоціації та народні вищі школи. Навчання є безкоштовним.

вчіть шведську – сторінки для тих, хто хоче вивчати шведську мову

На сайті Informationsverige.se ви знайдете сторінки «вчіть шведську». Там ви можете практикувати шведську мову за допомогою комп'ютера або мобільного телефона. Там є вправи і відеоролики. Сторінки безкоштовні і прості у використанні.

Курс знайомства з суспільством для біженців з України

Міграційна служба організовує цифровий курс знайомства з суспільством для всіх, хто отримав дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист.

Щоб прослухати курс, необхідний доступ до інтернету. Ви отримаєте лист з посиланням на сайт, де проходить курс знайомства з суспільством.

Лист з посиланням відправляється всім особам від 15 років, які отримали дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист. Якщо ви не отримали листа, зверніться до свого приймального відділу Міграційної служби.

Вищаосвіта

Якщо вам було надано дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви можете подати заяву на вступ до вищого навчального закладу у Швеції. Ви звільнені від вступного внеску і плати за навчання, але не маєте права отримувати стипендію і студентську позику від Центрального стипендіального комітету (CSN). Щоб вступити до вищого навчального закладу у Швеції, ви повинні відповідати певним вимогам.

Заява на курси та програми подається на веб-сайті Universityadmissions.se. На цьому сайті ви також можете ознайомитись з більш детальною інформацією про вимоги до вступу на різні курси та програми.

Якщо у вас є іноземна освіта

Якщо у вас є іноземна освіта, ви можете переоцінити її за шведською системою, щоб з'ясувати, якому рівню вона відповідає в Швеції. Це може допомогти вам у пошуках роботи або для навчання в Швеції. Оцінку проводить Рада вищої освіти.

Якщо у вас є функціональне обмеження

Функціональне обмеження — це зниження фізичних, розумових або інтелектуальних здібностей.

Якщо у вас є функціональне обмеження, що ускладнює спілкування при зверненні до Міграційної служби або інших органів влади, ви можете отримати відповідну допомогу і підтримку.

Функціональне обмеження не впливає на ваші шанси отримання посвідки на проживання.

У вас також може бути право на адаптацію житла до ваших потреб. Дізнайтеся у своєму приймальному відділенні Міграційної служби, яку підтримку ви можете отримати.

Якщо ви отримали дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, то ви не маєте права на підтримку відповідно до Закону «Про підтримку та обслуговування певних категорій осіб із функціональними обмеженнями» (LSS). Але ви можете зв'язатися зі своїм муніципалітетом і запитати, яка підтримка доступна у вашому регіоні.

Існує багато різних організацій, які надають допомогу і підтримку людям із функціональними обмеженнями.

Заходи поряд з вами

Для новоприбулих у Швеції проводяться різні заходи. Муніципалітети та асоціації проводять заходи, де ви можете познайомитися з новими людьми і попрактикуватися в шведській мові. Є заходи, де ви можете дізнатися більше про шведське суспільство і ринок праці, а також заходи, спрямовані на поліпшення здоров'я.

Зв'яжіться з вашим муніципалітетом або відвідайте його сайт, щоб дізнатися, які заходи у ньому проводяться.

Якщо ви стали жертвою насильства або торгівлі людьми

Коли багато біженців, можуть знайтися люди, які здаються корисними, але насправді намагаються скористатися ситуацією. Може виникнути ризик торгівлі людьми та інших форм насильства.

Якщо хтось запропонує організувати для вас поїздку, проживання або роботу, майте на увазі наступне:

  • Ніколи не віддавайте свій паспорт, інші важливі документи або свій телефон.
  • Попросіть людей, які допомагають вам, ідентифікувати себе.
  • Переконайтеся, що вам відомий пункт призначення, і ви маєте контактні дані осіб, відповідальних за організацію поїздки. Документуйте інформацію, яку ви отримуєте.
  • Повідомте комусь, кому ви довіряєте, про те, де ви знаходитесь, куди прямуєте і хто їде з вами.
  • Якщо ви працюєте у Швеції, ви маєте право на заробітну плату. Не приймайте пропозиції працювати за житло, їжу або інші товари.
  • Зв'яжіться з державними службами Швеції. Зареєструйтеся в Міграційній службі.

Якщо ви або хтось із ваших знайомих став жертвою насильства, можна отримати допомогу. Про злочини слід повідомляти до поліції по телефону +46 77-114 14 00. У разі екстреної ситуації телефонуйте 112.

Якщо ви або хтось із ваших знайомих став жертвою погроз і насильства, ви можете зателефонувати на жіночу лінію підтримки Kvinnofridslinjen. Лінія працює цілодобово. Дзвінки безкоштовні. Вам не обов'язково називати своє ім'я. Телефон: +46 20-50 50 50. Kvinnofridslinjen користується допомогою перекладачів багатьох мов.

Запитання та відповіді

На веб-сайті Міграційної служби наведені поширені запитання про Директиву про тимчасовий захист для прибулих з України та відповіді на них.

Директива про тимчасовий захист може забезпечити захист максимум на три роки, тобто її дію не можна буде продовжити після 4 березня 2025 року. Уряд та Міграційна служба розглядають питання про те, які правила застосовуватимуться до тих, хто не зможе повернутися до України після цієї дати. Міграційна служба зв'яжеться з особами, які мають захист відповідно до Директиви, і повідомить їм, що потрібно робити, задовго до закінчення терміну дії тимчасового дозволу на проживання.

Ні, це не так. Ви можете почати працювати в Швеції, як тільки вам буде надано дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист.

Якщо вам потрібна допомога в пошуку роботи в Швеції, ви можете зареєструватися у Службі зайнятості. Зареєстровані можуть брати участь у певних програмах підтримки працевлаштування, наприклад у програмі «Новий старт» (Nystartsjobb).

У рамках програми «Новий старт» (Nystartsjobb) ви влаштовуєтесь на звичайну роботу, а ваш роботодавець отримує певну фінансову допомогу. Ви повинні перебувати на обліку в Службі зайнятості в якості шукача роботи щонайменше шість місяців, щоб роботодавець міг працевлаштувати вас у рамках програми «Новий старт» (Nystartsjobb).

Якщо вам потрібен новий український паспорт, зверніться до Посольства України в Швеції (Стокгольм). Записатися на прийом можна по телефону або електронною поштою.

Ні. Ви не можете подати заяву на продовження дозволу на проживання для завершення навчання в гімназії. Ваш дозвіл на проживання з тимчасовим захистом дійсний до 4 березня 2025 року. Уряд та Міграційна служба розглядають питання про те, які правила застосовуватимуться до тих, хто не зможе повернутися до України після цієї дати. Міграційна служба зв'яжеться з особами, які мають захист відповідно до Директиви, і повідомить їм, що потрібно робити, задовго до закінчення терміну дії тимчасового дозволу на проживання.

Ні. Навчання у Швеції жодним чином не впливає на дозвіл на проживання, отриманий відповідно до Директиви про тимчасовий захист. Якщо ваша дитина припинить відвідувати школу у Швеції, це не вплине на дозвіл на проживання.

Керувати автомобілем у Швеції можна з 18 років за наявності водійського посвідчення.

Ви можете керувати автомобілем у Швеції з українським водійським посвідченням, якщо воно є дійсним в Україні. Якщо вас зупинять співробітники поліції, вони можуть зв'язатися з українськими державними службами або попросити вас пред'явити посвідчення особи, щоб переконатися, що ваші водійські права дійсні. Якщо ваше водійське посвідчення не супроводжується перекладом, поліція може також попросити вас пред'явити дійсну картку дозволу на проживання (картка UT) для підтвердження того, що ви отримали дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист.

Навіть якщо у вас іноземне водійське посвідчення, ви маєте дотримуватись шведських правил дорожнього руху. У разі порушення правил співробітники поліції або Транспортного управління можуть вилучити у вас водійські права, навіть якщо вони видані в іншій країні.

Так. Ви можете продати свій український автомобіль в Швеції без попередньої реєстрації. У такому випадку зареєструвати автомобіль має новий власник.

Якщо вам потрібна юридична консультація, ви можете звернутися до юриста, який займається питаннями міграції. Вони знають, які закони і правила діють для українських біженців.

У шведській поліції є група, яка розслідує військові злочини, які могли бути скоєні під час вторгнення Росії до України. Розкажіть вашу власно історію або історії тих, хто зазнав або став свідком збройного нападу або насильства в Україні після 24 лютого 2022 року.

Надішліть електронний лист за адресою registrator.kansli@polisen.se в темі листа вкажіть «для групи, яка займається розслідуванням військових злочинів», або зателефонуйте до контактного центру поліції за телефоном +46 114 14, і вам допоможуть зв'язатися з потрібною людиною.

Informationsverige.se — це веб-сайт, де зібрана інформація про шведське суспільство різними мовами. Веб-сайт адмініструється правліннями ленів за завданням уряду Швеції.

Якщо у вас є питання про державний і суспільний устрій Швеції або про те, як подати заяву про надання притулку, зверніться до відповідального органу. Також можна звернутись до сервісного центру.

У деяких муніципалітетах на питання можуть відповісти у громадській приймальні (medborgarkontor).

Будь ласка, зверніть увагу, що інформація на деяких сторінках носить загальний характер. Це означає, що не вся інформація стосується тих, хто отримав посвідку на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист.