Napoli 2019
Vuoden 2019 kesäuniversiadit järjestetään Napolissa Italiassa 3.-14.7. Kisoihin odotetaan yli 8 000 osallistujaa noin 150 maasta. Kilpailuja käydään 18 urheilumuodossa.
Suomen joukkueen valintakriteerit
Olympiakomitean Napoli 2019 -kisauutiset
Kilpailuaikataulu
Napoli 2019 – kisajärjestäjien sivut
Suomen joukkue
(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa, oppilaitoksensa ja urheiluakatemiansa)
Ampumaurheilu
Mira Mäkelä, ilmakivääri; 1997, Lappajärven Ampujat, Oulun yo, Ouluseutu Urheiluakatemia
Saana Peltonen, ilmakivääri; 1996, Keuruun Seudun Ampujat, Itä-Suomen yo, Kuopion alueen urheiluakatemia
Joni Stenström, ilmakivääri; 1994, Raseborgs Skyttar, Åbo Akademi, Turun Seudun Urheiluakatemia
Timi Vallioniemi, skeet; 1996; Ala-Hämeen Ampujat, Metropolia amk, –
Samuli Ahokas, skeet; 1996; Ala-Hämeen Ampujat, Tampereen amk, Tampereen Urheiluakatemia
Vili Kopra, trap; 1998; Orimattilan Seudun Urheiluampujat, Lahden amk, Päijät-Hämeen Urheiluakatemia
Valmentaja, kivääri: Marko Tanskanen
Valmentaja, haulikko: Pentti Saari
Judo
Marianne Kosonen, -52 kg; 1994, Kerimäen Judonoko, Itä-Suomen yo, Kuopion alueen urheiluakatemia
Pihla Matikainen, -57 kg; 1996, Maskun Tempo, Turun yo, Turun Seudun Urheiluakatemia
Alexandra Barton, -63 kg; 1995, Kirkkonummen Judoseura, Haaga-Helia amk, URHEA
Elias Körkkö, -66 kg; 1994, Oulun Judokerho, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia
Arttu Määttä, -73 kg; 1995, Nummelan Judo, Itä-Suomen avoin yo, URHEA
Aatu Laamanen, -90 kg; 1995, Tampereen Judo, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia
Valmentaja: Jaana Jokinen
Koripallo, miehet
Remu Raitanen, 1997
Aapeli Alanen, 1996
Tuukka Jaakkola, 1999
Andre Gustavson, 1999
Tuomas Hirvonen, 1996
Ville Tahvanainen, 2000
Mikael Jantunen, 2000
Elias Valtonen, 1999
Hannes Pöllä, 1998
Edon Maxhuni, 1998
Shawn Hopkins, 1995
Fiifi Aidoo, 1996
Päävalmentaja: Henrik Dettmann
Valmentaja: Hanno Möttölä
Valmentaja: Lassi Tuovi
Valmentaja: Juhani Hirvonen
Fysioterapeutti: Atso Liesmala
Huoltaja: Jussi Laukkonen
Koripallo, naiset
Elina Koskimies, 1996
Sara Rokkanen, 1996, Toledo (NCAA)
Helmi Tulonen, 1998, Celta de Vigo Baloncesto (ESP)
Lotta-Maj Lahtinen, 1999, Georgia Tech (NCAA)
Roosa Lehtoranta, 1997, Antwerp Giants (BEL)
Kaisa Kuisma, 1994
Anniina Äijänen, 1995, Universitario de Ferrol (ESP)
Sara Bejedi, 2000, Arizona State (NCAA)
Ella Salminen, 1998, Forssan Alku
Petra Noponen, 1996
Veera Pirttinen, 1997, Snaefell (ISL)
Nina Augustin, 1997 , Robert Morris (NCAA)
Päävalmentaja: Pekka Salminen
Valmentaja: Miikka Sopanen
Valmentaja: Emma Malm
Fysioterapeutti: Anna Lackman
Miekkailu
Anna Salminen, kalpa; 1995, Miekkailuseura Habda, Aalto-yo, URHEA
Sara Salminen, kalpa; 1997, Miekkailuseura Habda, Aalto-yo, URHEA
Sofia Tauriainen, kalpa; 1997, Espoon Miekkailijat, Aalto-yo, URHEA
Anna Vuorinen, kalpa; 1998, Helsingin miekkailijat, Helsingin avoin yo, URHEA
Lajijohtaja: Minna Lehtola
Purjehdus/ RS21
Oskari Muhonen; 1997, Espoon Pursiseura, Aalto-yo, URHEA
Catharina Sandman; 1998, Nyländska Jaktklubben, Hanken, URHEA
Cecilia Sandman; 1996, Nyländska Jaktklubben, Aalto-yo & Hanken, URHEA
Alexander Grönblom; 1998, Helsingfors Segelsällskap, Hanken, URHEA
Valmentaja: Vili Kaijansinkko
Rytminen voimistelu
Rebecca Gergalo; 2000, Olarin Voimistelijat, Itä-Suomen avoin yo, URHEA
Valmentaja: Larisa Gryadunova
Taekwondo
Helmi Härkönen, -57 kg; 1996, Espoo Hwarang Team, Helsingin yo, URHEA
Jasmin Manninen, -62 kg; 1999, Action Sport Center Paimio, Itä-Suomen avoin yo, Turun Seudun Urheiluakatemia
Jenna Partanen, -67 kg; 1996, Taekwondourheilijat 2011, Helsingin yo, URHEA
Niko Saarinen, -63 kg; 2000, Budokwai Taekwondo, Itä-Suomen avoin yo, Turun Seudun Urheiluakatemia
Otso Saarinen, -68 kg; 2000, Budokwai Taekwondo, Lapin avoin yo, Turun Seudun Urheiluakatemia
Linda Räkköläinen, liikesarjat; 1999, Helsingin Itsepuolustuskoulu, Turun yo, Turun Seudun Urheiluakatemia
Christian Kamphuis, liikesarjat; 1998, Taekwondourheilijat 2011, Turun yo, Turun Seudun Urheiluakatemia
Frans Salmi, liikesarjat; 1998, Budokwai Taekwondo, Itä-Suomen avoin yo, Turun Seudun Urheiluakatemia
Valmentajat: Jarkko Mäkinen, Olli Siltanen
Telinevoimistelu
Maija Leinonen; 1996, Suomen Taitovoimisteluklubi, Haaga-Helia avoin amk, URHEA
Rosanna Ojala; 1994, Tampereen Sisu, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia
Franz Card; 1995, Espoon Telinetaiturit, Aalto-yo, –
Joonas Kukkonen; 1995, Espoon Telinetaiturit, Laurea-amk, URHEA
Valmentajat: Ryan Goen, Maxim Podobed, Jarkko Harju
Uimahypyt
Juho Junttila; 1998, Uimahyppyseura Tiirat, Helsingin yo, URHEA
Uinti
Susanne Hirvonen; 1997, Kampuksen Plaani, Jyväskylän yo, Jyväskylän Urheiluakatemia
Fanny Teijonsalo; 1996, Cetus Espoo, Arizona State University, URHEA
Lotta Upanne; 1998, Helsingfors Simsällskap, University of Stirling, URHEA
Olli Kokko; 1994, -, University of Hawaii, –
Teemu Vuorela; 1994, Swimming Jyväskylä, Jyväskylän yo, Jyväskylän Urheiluakatemia
Valmentajat: Kati Kauhanen, Marcus Guttmann
Yleisurheilu:
Anniina Kortetmaa, 100 m ja 200 m; 1995, Jyväskylän Kenttäurheilijat, Itä-Suomen yo, Kuopion alueen UA
Reetta Hurske, 100 m. aj; 1995, Tampereen Pyrintö, Tampereen amk, Tampereen Urheiluakatemia
Anne-Mari Lehtiö, pituus; 1995, Kenttäurheilijat-58 Vantaa, Jyväskylän yo, Jyväskylän Urheiluakatemia
Emma Pullola, 3-loikka; 1996, Vaasan Vasama, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia
Senja Mäkitörmä, kuula; 1994, Varpaisjärven Vire, Aalto-yo, URHEA
Vilma Paakkala, kiekko; 1996, Espoon Tapiot, Laurea-amk, Tampereen Urheiluakatemia
Salla Sipponen, kiekko; 1995, Keuruun Kisailijat; Itä-Suomen avoin yo, Tampereen Urheiluakatemia
Inga Linna, moukari; 1995, Riihimaen Kisko, Tampereen yo, Tampereen Urheiluakatemia
Saara Lipsanen, keihäs; 1995, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Itä-Suomen yo, Joensuun Urheiluakatemia
Tiia Kuikka, 20 km kävely; 1994, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Kaakkois-Suomen amk, Etelä-Kymenlaakson UA
Hertta Heikkinen, 7-ottelu; 1994, Joensuun Kataja, Savonia-amk, Joensuun Urheiluakatemia
Miia Sillman, 7-ottelu; 1995, Tampereen Pyrintö, Turun amk, Turun Seudun Urheiluakatemia
Joonas Rinne, 800 m ja 1500 m; 1995, Saarijärven Pullistus, Jyväskylän yo, Jyväskylän Urheiluakatemia
Eero Saleva, 10000 m; 1995, Helsingin Kisa-Veikot, Aalto-yo, URHEA
Tuomas Kaukolahti, 3-loikka; 1994, Kenttäurheilijat-58 Vantaa, University of Berkeley California, URHEA
Henri Liipola, moukari; 1994, Someron Esa, Tampereen amk, Tampereen Urheiluakatemia
Tommi Remes, moukari; 1994, Kiuruveden Urheilijat, Karelia-amk, Joensuun Urheiluakatemia
Taneli Juutinen, keihäs; 1994, Kuopion Reipas, Itä-Suomen yo, Kuopion alueen UA
Teo Takala, keihäs; 1994, IF Raseborg, Arcada-amk, URHEA
Lajijohtaja: Pekka Kelonurmi
Valmentaja: Mika Vakkuri
Valmentaja: Jukka Vähäkangas
Joukkueen yleisjohto ja terveystiimi
Jukka Tirri, joukkueenjohtaja
Ida Bolander, joukkueen apulaisjohtaja
Jarno Parikka, joukkueen apulaisjohtaja
Toni Flink, tiedottaja
Martina Roos-Salmi, psyykkinen valmentaja & opinto-ohjaaja
Petri Kallio, lääkäri
Eetu Autio, fysioterapeutti
Lauri Asikainen, fysioterapeutti
Teija Simola, fysioterapeutti
Ida Voutilainen, fysioterapeutti