Jak zrozumieć ekologię i procesy, które zachodzą w środowisku naturalnym? Na ratunek przychodzi nam matematyka, która pomoże obliczyć, jak rozsądnie płacić za media, jak prześledzić swój ślad węglowy, ile kosztuje nas smog, ile ważą odpady itp.

Podczas festiwalu pokażemy, co łączy królową nauk z ekologią, a tym samym zwiększymy świadomość w temacie bieżących zmian klimatycznych. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy: https://festiwalmatematyki.webankieta.pl/

1 października 2022 r., Warszawa, ul. Czerska 8/10, godz. 10-15

Regulamin wydarzenia

STOISKA TEMATYCZNE:

  1. MALI NAUKOWCY
    SHERLOCK NA TROPIE PRZYG(R)ODY!
    Warsztat ekologiczno-matematyczny. Wciel się w rolę słynnego detektywa i wykorzystując królową nauk – matematykę – odszyfruj nasze ekologiczne łamigłówki. Żeby dodatkowo utrudnić zadanie, wszystkie zagadki będą zapisane niewidzialnym atramentem. Aby je odczytać, konieczne będzie użycie lamp ultrafioletowych.

    OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW – warsztat chemiczny
    Kolejnym wyzwaniem, które będzie czekać na uczestników, będzie oczyszczenie brudnej wody przy pomocy chemicznych odczynników. W tym prostym, ale jakże widowiskowym eksperymencie najważniejszym składnikiem będzie powszechnie występujący kwas, z którego niezwykłych właściwości na co dzień zupełnie nie zdajemy sobie sprawy.

  2. MATPLANETA
    Ekologiczne sudoku
    - matematyka powiązana z nauką. Jak prawidłowo segregować śmieci?

    Co to jest optymalizacja i do czego może nam się przydać? Jak zoptymalizować trasę wycieczki autokarowej przez miasto, aby zwiedzić najpiękniejsze miejsca, a przy tym ograniczyć ilość spalin? Jak rozmieścić w miasteczku mobilne lodziarnie, aby było ich jak najmniej (optymalizacja zużycia energii), ale przy zapewnieniu szybkiego dostępu dla turystów (praca z mapą)?

    Używaj wielokrotnie i różnorodnie. Jak wykorzystać naczynia o różnej pojemności do odmierzania konkretnych ilości? Dodatkowo wiele zagadek związanych z wodą, jej oszczędzaniem i odliczaniem.
  3. FOTOLUSTRO W KRZYWYM ZWIERCIADLE 
    Przyjdź, przejrzyj się w fotolustrze! Wykonaj bezpłatne, spersonalizowane, śmieszne zdjęcie z gadżetami. Wydruk zajmie 12 sekund, a pamiątka zostanie na lata!
  4. mFUNDACJA
    Na stoisku mFundacji zapraszamy na spotkanie z Mają Kramer, autorką naszej najnowszej książki „Matematyka na zielono". Uczestnicy będą mogli otrzymać bezpłatny egzemplarz książki. Dzieci zaprosimy również do wspólnej zabawy w formie aktywnych warsztatów "Co matematyka ma wspólnego z ekologią?". Najmłodsi oszacują, ile wody zużywamy przy codziennych czynnościach, odkryją matematykę w piramidzie żywienia i dowiedzą się, jak matematyka może pomóc w ograniczeniu ilości produkowanych śmieci.
  5. MAŁY INŻYNIER
    Robotyka OZE
    (dla dzieci od 7 lat) - warsztaty z robotyki Lego Mindstorms to idealny wybór dla wszystkich konstruktorów chcących spróbować swoich sił w budowaniu robotów. Dowiedz się, czym jest silnik i czujnik. Razem zbudujemy robota wiatrak. Przy jego budowie opowiemy, w jaki sposób matematyka pomaga optymalizować uzyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii. Do zaprogramowania robota także przyda nam się matematyka - użyjemy prostego języka programowania i nauczymy się, czym są instrukcje warunkowe.

    Warsztaty Efekt Cieplarniany (5-12 lat) - dwutlenek węgla to bezbarwny i bezwonny gaz, który wydychamy w procesie oddychania i który niezbędny jest roślinom do fotosyntezy. Znajduje się on w bezustannym obiegu w przyrodzie. Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze z roku na rok rośnie, przez co zwiększa się efekt cieplarniany na naszej planecie. Przy wykorzystaniu suchego lodu zobaczymy (i spróbujemy policzyć!), jak dwutlenek węgla zmienia swoją objętość w zależności od stanu skupienia, w którym się znajduje. Dowiemy się, czym jest ślad węglowy, jak liczyć swój własny ślad węglowy i jak można go zmniejszyć.
  6. GRANNA
    Wydawnictwo Granna zaprasza! Otwarte warsztaty w formie stoiska, gdzie każdy może podejść i spróbować swoich sił w różnorodnych i ciekawych łamigłówkach, grach planszowych i quizach. Gry i łamigłówki są bardzo interesujące, w atrakcyjny sposób dostarczają wiedzy z różnych dziedzin, uczą liczyć i logicznie myśleć. Zapraszamy dzieci i dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie.
  7. SYGNIS SA 
    Na stoisku Sygnis SA uczestniczki i uczestnicy festiwalu zobaczą, w jaki sposób druk 3D może pomóc ratować planetę! Opowiemy zarówno o tym, jak recyklinguje się materiał do druku 3D w fabrykach i instytutach badawczych, jak i o tym, jak wy możecie użyć druku 3D, by naprawiać przedmioty w swoim otoczeniu. Dla najmłodszych firma Sygnis SA przygotowała stanowiska z długopisami 3D, gdzie własnoręcznie będą mogli oni rysować w trójwymiarze.
  8. ROZKMINKI 
    Na naszym stoisku będziemy prowadzić aktywności związane z matematyką w ekologii: matematyczne łamigłówki ekologiczne, symetria, segregacja (zaczniemy od segregacji śmieci, skończymy na stworzeniu zbiorów), badanie objętości wody z wykorzystaniem figur przestrzennych (brył) à propos zużycia wody, kolorowe karty pracy do wykonywania przez dzieci.
  9. AKADEMIA LOGICZNEGO MYŚLENIA I MATEMATYKI 
    Otwarte warsztaty „Matematyczne czary". Akademia Logicznego Myślenia niczym Pan Kleks przeniesie uczestników w zaczarowany świat akademiowej matematyki. Uczestnicy warsztatów samodzielnie stworzą ekologiczną łamigłówkę, a następnie spróbują się z nią zmierzyć, zgłębiając tajniki matematycznych czarów.
  10. EKOALTERNATYWA 
    Co roku w Polsce kilkaset tysięcy ton plastiku ląduje na składowiskach. Zużywamy plastikowe torebki na zakupy, pakujemy w foliówki owoce i warzywa, w plastiku zabieramy kanapki do szkoły i pracy. Możemy znacznie zmniejszyć ilość zużywanego plastiku poprzez zastosowanie ekoalternatywy dla foliówek - tzw. woskowijek, czyli owijek na żywność wielokrotnego użytku, wykonanych z kawałka materiału oraz wosku. Takie wielorazówki na kanapki będziecie mogli wykonać samodzielnie podczas Festiwalu Matematyki - zapraszamy na stoisko!
    Ola Czajkowska - ekoaktywistka i tiktokerka, propagatorka idei zero waste oraz diety roślinnej. Na swoich kanałach, pod nazwą Ekoalternatywa, edukuje o śladzie węglowym, zmianach klimatu i Zachęca do przejścia na dietę wegańską oraz zakupów bez plastiku!
  11. GENIUS WILANÓW 
    Mini kursy szybkiego liczenia dla dzieci. Naukę szybkiego liczenia realizujemy poprzez naukę korzystania z liczydła japońskiego. Czego uczymy? Szybkiego liczenia w pamięci, szybkiego pisania, koncentracji, rozwiązywania kostki Rubika i wiele więcej!
  12. AKADEMIA NAUKI 
    Misją Akademii Nauki jest propagowanie stylu naturalnego uczenia się, który niesie zadowolenie i poczucie pewności siebie. Chcemy, aby każdy mógł uczyć się bez wysiłku. Jesteśmy przekonani, że poprzez docieranie do wewnętrznych zasobów i odkrywanie mocnych stron, można uczyć się w atmosferze odprężenia i radości. Na naszym stoisku dzieci będą miały okazję poznać starożytny system matematyczny, zwany matematyka wedyjską i sprawdzić jak w obecnych czasach może on upraszczać skomplikowane zagadnienia matematyczne. Rozwiązać mnóstwo zagadek logicznych, a przede wszystkim zobaczyć, że matematyka może być fantastyczną zabawą.
  13. SZKOŁA MATEMATYKI 2+2
    Szkoła matematyki 2plus2 jest ogólnopolską siecią szkół, która specjalizuje się w zajęciach z przedmiotów ścisłych. Poza matematyką prowadzimy także zajęcia z fizyki, chemii oraz programowania.
  14. CREATIVE CLUB
    Na stoisku przygotujecie recyklingowe domki dla pszczół i pożytecznych owadów. Te zajęcia to idealny sposób dla dzieci na obcowanie z przyrodą oraz poznanie najważniejszych zalet jakie niosą ze sobą pszczoły i dlaczego tak ważne jest, aby było ich jak najwięcej.

WARSZTATY DLA DZIECI

godz.10.30; 12.00; 13.30 
„Mini wysypisko"
prowadzący: MPO (dzieci 6-12 lat) (3 warsztaty)
SALA 1
Autorski projekt edukacyjny MPO Warszawa, który powstał z myślą o zabawie i edukacji najmłodszych. Dzięki zaimprowizowaniu małego „stosu" odpadów dzieci mają okazję sprawdzić swoją intuicję i wiedzę podczas ich segregowania. Poznają przede wszystkim zasady pięciofrakcyjnego podziału odpadów komunalnych. Warsztaty to nauka pracy w grupie, test odpowiedzialności, ale przede wszystkim kształtowanie przekonania, że troska o środowisko jest bezcenna i każdy może zmienić swój wycinek świata. Ten edukacyjny projekt pozwala również omówić niejednoznaczne i sprawiające największe trudności odpady. Dodatkowo podczas zajęć dzieci i młodzież poznają zalety recyklingu i możliwości odzyskiwania surowców z odpadów.

godz.10.30
"Warsztaty logicznego myślenia"
, prowadzący: Akademia Logicznego Myślenia i Matematyki (dzieci 10-12 lat)
SALA 3
W czasie warsztatów zaprosimy do naszego akademiowego świata pełnego łamigłówek i zagadek w towarzystwie małych, sprytnych robotów. Wspaniała zabawa z mnóstwem wyzwań gwarantowana ;)

godz. 12.00
"Zielone potęgi dwójki"
prowadzący: Matplaneta (dzieci 6-8 klasa)
SALA 3
Kiedyś był ten pierwszy plastikowy śmieć, jedna foliowa torebka. Jak wyglądałby nasz świat, gdybyśmy co roku zużywali dwa razy więcej foliowych torebek? Tą sprawę zbadamy na warsztacie z Matplanetą.

WARSZTAT DLA NAUCZYCIELI (SALA 2)

godz. 12.30 
Sygnis EduLab
(nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych)
Sygnis EduLab to wyjątkowa platforma przygotowana z myślą o nauczycielach, którzy chcą wykorzystać druk 3D w swoich metodach nauczania. Powstał on w ramach kooperacji z firmą Moje Bambino, pod nadzorem pana Sebastiana Pontusa, wielokrotnie nagradzanego edukatora i popularyzatora technologii w edukacji. Specjaliści z Sygnis SA pokażą w jaki sposób wykorzystać pełen potencjał druku 3D w nauczaniu na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym, pokażą przykłady zastosowań druku 3D w edukacji i opowiedzą o tym, w jaki sposób druk 3D wspiera edukatorów na wszystkich szczeblach procesu kształcenia. 

SPOTKANIE DLA RODZICÓW (SALA 2)

14.00-14.45 
Spotkanie dla rodziców "Jak rozmawiać z dziećmi o katastrofie klimatycznej?" 
Rozmowa z elementami warsztatu - wspólnie z zaproszonymi gośćmi: psycholożką Aleksandrą Piotrowską oraz Tomaszem Niewczasem, zastanowimy się, co możemy zrobić jako rodzice w kontekście nieustających zmian klimatycznych? Jak reagować, gdy dziecko zgłasza, że się boi? Jak nie przenosić swoich lęków na dzieci? W jaki sposób podejmować działania, żeby wspierać, a nie frustrować? Zapytamy rodziców, co sprawia im największą trudność, co przytłacza i wspólnie przedyskutujemy konkretne tematy. Wymienimy się pomysłami i przykładami, jak wspólnie działać na rzecz planety i jakie dobre, rodzinne praktyki warto wdrażać. 

prowadzenie:
Aleksandra Mijakoska-Siemon, redaktorka Wysokich Obcasów, Instytutu Dobrego Życia, mama.  

goście:
Aleksandra Piotrowska, doktor psychologii. Pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie. Oprócz pracy naukowej i doradztwa dla rodziców i nauczycieli współpracuje jako społeczny doradca z Rzecznikiem Praw Dziecka i Komitetem Ochrony Praw Dziecka. 

Tomasz Niewczas, miłośnik przyrody, pracownik Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, prowadzi profil na Facebooku ZielonyŻoliborz, tata.

*UWAGA! Rejestracja na poszczególne warsztaty - w dniu wydarzenia, w recepcji od godz. 9.30. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej o akcji „Matematyka się liczy": Wyborcza.pl/matematyka

Kontakt do organizatorów: matematyka@wyborcza.pl

Komentarze